Jak podróżować bezpiecznie

Jak podróżować bezpiecznie? 3 zasady, o których warto pamiętać

by

Jak podróżować bezpiecznie? 3 zasady, o których warto pamiętać. Długa podróż samochodem lub autobusem może być sporym obciążeniem dla naszego organizmu. Jak się do niej przygotować? Co zrobić, by zapewnić sobie maksimum komfortu w czasie jazdy?

Nie przeciążaj kręgosłupa

Kiedy przez wiele godzin podróży autobusem siedzisz w jednej pozycji, narażasz się na ryzyko bólu kręgosłupa. Podobne konsekwencje może mieć podnoszenie i przenoszenie ciężkiego bagażu. Wielokrotne powtarzanie takich czynności oznacza ogromne przeciążenia dla kręgosłupa i może doprowadzić nawet do przemieszczenia dysków.

Jak zminimalizować ryzyko kontuzji? Jest na to kilka prostych sposobów. Najlepszą przyjaciółką kręgosłupa w podróży jest tzw. poduszka lędźwiowa. Jeśli natomiast masz dużo bagażu, zapakuj go do dwóch mniejszych toreb zamiast do jednej wielkiej. Pamiętaj również, by podnosząc ciężkie rzeczy najpierw przykucnąć, a następnie dźwignąć je prostując obie nogi. Sam bagaż najłatwiej będzie Ci nosić w obu rękach – rozłożysz wtedy równomiernie ich ciężar.

Dbaj o nogi

Długotrwała podróż w pozycji siedzącej to ogromne wyzwanie dla naszych nóg. Gdy tkwimy w bezruchu, ze zgiętymi nogami, a do tego mamy na sobie za ciasne ubranie, musimy liczyć się z problemami związanymi z przepływem krwi. Są one najgroźniejsze dla osób z nadwagą, starszych, chorych oraz stosujących terapię hormonalną.

By zapobiec tego rodzaju problemom, dopieszczaj nogi w czasie podróży i wykonuj proste ćwiczenia. Prostuj nogi, masuj je od kostek do kolan, kręć stopami kółeczka, napinaj i rozluźniaj mięśnie łydek. To wszystko pomoże Ci usprawnić przepływ krwi i uniknąć obrzęków. Jeśli masz żylaki, zaopatrz się w rajstopy lecznicze i koniecznie załóż wygodne buty.

Pij czystą wodę

Unikaj słodzonych napojów gazowanych i wody niepewnego pochodzenia. Picie tych pierwszych podczas podróży może skończyć się bolesnym wzdęciem. Z kolei brudna woda to niemalże gwarancja biegunki i gorączki.

Jak ich uniknąć? Pij w podróży przede wszystkim czystą wodę mineralną. Składniki zawarte w wodzie gazowanej niszczą większość mikroorganizmów – w tym również te, które powodują biegunki.