Szczecin był Czeskim miastem portowym

by

Szczecin 

Chodź to miasto portowe, to mało kto spoza Pomorza tak naprawdę wie, że nie jest położony bezpośrednio nad morzem. Stąd do Bałtyku jest jeszcze jakieś 10 kilometrów. Szczecin od zawsze był miastem-fortecą, które pilnowało porządku w górnym toku Odry. Miasto w swej historii przeszło parę oblężeń, kilka razy zmieniało przynależność państwową, zwłaszcza w XVII stuleciu gdy przez pewien czas byli tu Duńczycy i Szwedzi. Przez pewien okres szczeciński port podnajmowali nawet.. Czesi… Ale po kolei. 

Piękny szczecin nocą

Trochę historii 

Szczecin jako główne miasto zachodniopolskie istnieje już od XI wieku. Mniej więcej w tym samym czasie dzieje zachodniego Pomorza odrywają się od dziejów naszego kraju i idą osobną ścieżką. Na długie stulecia Szczecin był główną siedzibą Książąt Pomorskich którzy władali miastem do 1660 roku. W XII wieku książę Warcisław I postawił na wzgórzu fortyfikowany gród a jeden z jego następców Barnim III przebudował go na okazały zamek, który możemy (oczywiście po wielu przebudowach) podziwiać po dziś dzień. Był on co prawda zniszczony w sierpniu 1944 roku, niemniej szybko po wojnie go dobudowano. Zamek Książąt Pomorskich po dziś dzień stanowi główny symbol miasta. 

Warto zobaczyć/odwiedzić

Spacerując po położonych przy brzegach Odry Wałach Chrobrego dojść możemy do najstarszego kina na świecie- czyli Kina Pionier. Oficjalnie prezentuje się tu filmy od 26 września 1909 roku. Jego założycielem był Otto Blauert a w początkach kino nazywało się „kinematographenbefißer“. W głównej hali projekcyjnej do dziś, tak jak kiedyś, filmy są puszczane za pomocą starego kinematografu, a widzowie mogą obserwować film siedząc przy stole przy herbacie czy też lampce wina. 

Portrait of a young woman tourist standing on the old Market square in Szczecin city in Poland

Inną z atrakcji na Wałach Chrobrego jest festiwal pirotechniczny Pyromagic odbywający się w Szczecinie od 2008 roku. Każdego roku w sierpniu przyciąga on ogromne rzesze turystów i to nie tylko z Polski. Na te parę dni wówczas całe niebo dosłownie zapełnia się kolorami, a każdego wieczoru gwiazdy przestają być główną ozdoba nieba. Zmuszone są wtedy ustąpić różnokolorowym barwom fajerwerków najróżniejszego rodzaju. Szczególnie godny polecenia jest też spacer po podziemiach szczecińskich, które są pozostałościami po II wojnie światowej i czasach atomowej gorączki zimnej wojny. 


Dojedź wygodnie, sprawnie i tanio z Niemiec, Holandii, Belgii, Danii i innego miasta Europy do Szczecina w Polsce

Tutaj znajdziesz  Przewozy osób na trasach z zagranicy do Polski


Ciekawostki 

W Szczecinie urodziła się Zofia Fryderyka Augusta zu Anhalt-Zerbst-Dornburg lepiej znana jako Katarzyna II Wielka, caryca rosyjska, która uczestniczyła we wszystkich trzech rozbiorach Rzeczpospolitej. W momencie jej urodzin, nikt nie spodziewał się zapewne, że ta pochodząca z nieco podrzędnego rodu niemiecka szlachcianka, przejdzie do historii jako jedna z najpotężniejszych kobiet w historii Rosji. 

Szczecin także przez pewien okres w XX wieku pełnił rolę.. czeskiego portu morskiego. Stało się tak wskutek układu pokojowego jaki podpisała Czechosłowacja (jako państwo zwycięskie po I wojnie światowej) z Niemcami. Otóż pokonani Niemcy zmuszeni byli wynajmować część portu dla naszych południowych sąsiadów.

Szczecin pełnił rolę Czeskiego miasta portowego

Co ciekawe, lata mijały, a umowa obowiązywała bez zmian, nawet po II wojnie. Dopiero w 1957 roku Czesi zrzekli się swoich praw na naszą rzecz, lecz nie za darmo. Polska w ramach podpisane wówczas umowy zdecydowała się odstąpić m.in. wieś Mýtiny w pobliżu mamuciej skoczni w Harrachvie oraz parę innych, nadgranicznych terenów. W zamian zyskaliśmy w końcu możliwość korzystania bez ograniczeń z całego portu.  W końcu to także stąd ze Szczecina pochodzi kultowy polski motor Junak, będący naszą odpowiedzią na Harleya Davidsona. Produkowany tu w latach 1960-65 motor osiągał wówczas zawrotną prędkość 150km/h a pojemność skokowa silnika wynosiła 350 cm3. 

Jeśli zaciekawił cię zatem Szczecin nie czekaj, a udając się tam pamiętaj o Flotea.pl . Zapraszamy do rezerwacji – także w systemie door2door. 

Czy wiesz, że na Flotea.pl znajdziesz busy i autokary z Holandii do Szczecina ? Kliknij i sprawdź oferty wielu przewoźników. 

Przewozy z Gdańska Autobusem i Busem z Adresu na Adres

by

Gdańsk

Dzisiejsza podróż pokaże wam nieznane oblicze miasta, będącego perłą na mapie północnej Polski. Co dociekliwsi z was zapewne już wiedzą, że będzie mowa o Gdańsku. Mieście niepokornym, bogatym lecz nieraz przeżywającym też wzloty i upadki. Pokażemy wam, że to miasto ma duszę charakter, a zarazem posmakować tu można wielu różnych kultur. 

 

Przyjaciółki na lodach w Gdańsku

Trochę historii

Jak już wspomniano Gdańsk zawsze odgrywał dużą rolę, od dawna będąc ostatnim miastem u ujścia Wisły do Bałtyku i zarabiał krocie wywożąc polskie zboże w świat. Sprzyjało to bogaceniu się miejskich kupców. Przez wieki Gdańsk utrzymywał status niezależnego miasta, nieraz buntując się nawet przeciwko samym królom. Co ciekawe, nawet gdy Gdańsk był politycznie związany z Polską w niczym to nie przeszkadzało utrzymywać załogę fortu Wisłoujście która między sobą porozumiewała się po… niemiecku. Zresztą Niemcy odbili spore piętno na dziejach miasta, a chyba najbardziej ze znanych śladów po starciu o wybrzeże to dziś Westerplatte. W dzisiejszych czasach ten półwysep o czym mało już chyba kto pamięta, nie wygląda tak jak w dniu rozpoczęcia II wojny światowej.

Słynny pomnik stojący na podwyższeniu ziemnym, zawdzięcza swoje  usytuowanie temu, że w latach siedemdziesiątych na potrzeby przystosowania portu gdańskiego do coraz to bardziej wymagających warunków handlu oceanicznego, zdecydowano o pogłębieniu gdańskiej redy, a ziemię z dna zdecydowano usypać na miejscu walk w którym stoi dziś posąg przypominający żołnierzy majora Sucharskiego. W ogóle chyba najlepszą dziś metodą na poznanie dziejów miasta w pigułce jest skorzystanie z rejsów jakie są oferowane przy Motławie, nieopodal słynnego Żurawia Gdańskiego. Na pewno parędziesiąt złotych wydane na ten cal jest warte by wgłębić się w tajemnice portowego miasta. 

Warto odwiedzić/zobaczyć

Na pewno wielu z was doskonale wie o atrakcjach takich jak Jarmark Świętojański czy o Neptunie stojącym majestatycznie na Długim Targu. Dlatego my opowiemy wam coś o czym nie wiedzą nawet najstarsi Górale. Ze wspomnianym Neptunem wiąże się pewna legenda, otóż kiedyś powiadano, że zamiast wody ciekła z fontanny rurkami na zewnątrz słynna gdańska wódka „Goldwasser”, która podobno miała smak złota, a w każdym razie było ono jednym ze składników owego trunku.

Grupa turystów szuka zachwycających miejsc w Gdańsku

Jeśli ktoś zamiast smaku złota chce po prostu najzwyczajniej w świecie dobrze zjeść z pewnością nie może ominąć na ul. Mariackiej i kawiarni o nazwie „Drukarnia”. Jej unikalność polega na tym, że w środku ascetyczny lokal urządzony jest z pomocą mebli z.. kartonu i siedzeń czy też leżaków w tak jak w najlepszych kawiarniach Paryża czy Berlina. Oczywiście jest naturalne, że w lokalu spróbować można przepysznych kaw z całego świata. 

Drugim celem na naszej kulinarnej mapie może być Zbrojownia Caffee na ulicy Tkackiej. Tu z kolei miłośnicy sztuki poczują się jak w raju. W lokalu roi się od różnego rodzaju gadżetów użytych w wystroju sali. Oczywiście w ramach dopełnienia informacji grzechem by było nie wspomnieć, że lokal ten jest poligonem doświadczalnym dla studentów lokalnej Akademii Sztuk Pięknych, ponieważ tu bez ograniczeń mogą porywać się artystycznemu natchnieniu. 

Ciekawostki

Gdański Żuraw i Kościół Mariacki będące symbolami miasta, Kościół Maricki to jeden z największych gotyckich świątyń w Europie. Jego budowa trwała aż bez mała 159 lat i była całkowicie dokończona dopiero w 1502 roku. Mierzy 78 metrów wysokości, ma aż 7 wejść, 36 okien i jego konstrukcja wspiera się na 36 przyporach. Najciekawsze jest jednak to, że zegar kościelny przetrwał wszystkie największe zawieruchy w dziejach miasta. Nawet II wojnę światową przeszedł bez szwanku.
W przeciwieństwie do prawie całej gdańskiej starówki. Należy wiedzieć bowiem  drogi turysto,
że po wojnie w Gdańsku zdecydowano się na dość radykalny krok. Otóż odbudowano piękne kamienice, portale i elewacje, z największą, wręcz aptekarską precyzją, natomiast wnętrze kamienic skrywa współczesne formy. Dzięki takiej odbudowie Gdańskowi udało się uniknąć losu tak niedaleko przecież położonego od niego Królewca. Ale to już temat na zupełnie inną opowieść.. 

Żuraw w Gdańsku

Jeśli zaciekawił cię Gdańsk nie czekaj, udając się tam pamiętaj o Flotea.pl . Zapraszamy do rezerwacji BUSA w systemie door2door. 

Czy wiesz, że na Flotea.pl znajdziesz autokary do Polski i Gdańska ? Kliknij i sprawdź oferty wielu przewoźników. 

Poznań główne miasto Wielkopolski – Autokary i Busy

by

z Poznania – autokarem i busem?

Jesteśmy dziś w głównym mieście Wielkopolski, ta jedna z najstarszych polskich metropolii zdaje się dziś nabierać drugi oddech, Poznań ciągle prężnie się rozwija, autokary i busy w poznaniu to bardzo dobre uzupełnienie infrastruktury przewozu osób,  a niewykluczone, że niebawem nawiąże do swojej pradawnej potężnej pozycji .

Kiedyś miasto kojarzące się głównie z targami i wielkopolską gospodarnością przyciąga do siebie zabytkami, przyjemną atmosferą a także lokalną niespotykaną nigdzie indziej gwarą.

Piękny rynek w Poznaniu.

Trochę historii

To właśnie nie indziej jak tu w IX i X wieku biło serce królestwa polskiego. Szczególnie dużo śladów po tym okresie znaleźć można na wyspie Ostrów Tumski, służącym dawniej jako siedziba piastowskiego grodu z czasów Mieszka I. Najsłynniejszą budowlą położoną na wyspie jest Archikatedra św. Piotra i św. Pawła. Dla każdego Polaka powinno być to miejsce obowiązkowe do zwiedzenia. Prawdopodobnie tu Polska przyjęła chrzest, a na pewno znajdowało się tu pierwsze polskie biskupstwo a także wziął tu ślub ostatni z Piastów- Kazimierz Wielki. Jego wybranką była księżniczka Heska Adelajda. W pewnością urzecze każdego odwiedzającego Katedrę Złota Kaplica, w której leżą prochy Mieszka I i Bolesława Chrobrego.

Piękna refleksja światła od tafli wody na rzece w Poznaniu.

Warto wiedzieć, że obecna forma kaplicy odbiega od tej pierwotnej. Sarkofagi naszych dzielnych przodków przeszły wiele zakrętów dziejowych. Najpierw najazd czeskiego możnowładcy Brzetysława ogołocił miejsce ich pochówku , a następnie mozolnie zrekonstruowane przez Kazimierza Wielkiego sarkofagi spłonęły w trakcie pożaru z 1772 roku. Dopiero początek XIX wieku przyniósł trwałą zmianę, odbudowano wtedy kaplicę i nadano jej obecny kształt.
Miłośnikom historycznych ciekawostek warto przytoczyć fakt, że na ulicy Podgórnej mieszkało niemal wspólnie dwóch wybitnych Poznaniaków. Chodzi o Karola Marcinkowskiego- słynnego lekarza i społecznika, który zamieszkiwał w kamienicy pod nr 6, natomiast niemal przez ścianę mieszał Paul von Hindenburg- jeden z największych dowódców niemieckich w I wojnie światowej, przyszły pruski marszałek młodość spędził w sąsiedniej kamienicy przy „7”.

Warto odwiedzić/zobaczyć

Będąc w stolicy Wielkopolski w początkach marca nie można ominąć Festiwalu Kaziuki, który w linii prostej jest kontynuacją święta mającego swój początek na Litwie, w początkach XVII wieku. Festiwalowi towarzyszą targi, pokaz dawnych strojów i cała masa koncertów.
Z kolei dla artystycznych dusz Poznań proponuje coś ekstra- Festiwal Malta, który jest unikatowym na skalę europejskim wydarzeniem, w którym spotykają się artyści z różnych sfer tworzący teatr, muzykę, malarstwo czy też rzeźbę. Podczas paru dni na przełomie czerwca i lipca okolice jeziora maltańskiego zmieniają się w prawdziwy raj na artystów. Oczywiście festiwal przyciąga światowe gwiazdy, lecz i zarówno dla niejednego początkujący artystę Malta była trampoliną do kariery. siebie.

Ciekawostki

Z uznanymi za symbol Poznania koziołkami z miejskiego ratusza związana jest pradawna legenda. Otóż w dawnych czasach wojewoda wielkopolski urządził w miejskim ratuszu ucztę, a jego gorliwy kucharz mający w obowiązkach przygotowanie imprezy spalił pieczonego jelenia, który miał być głównym daniem wieczoru. Chcąc wybrnąć z nieprzyjemnej sytuacji zdecydował się porwać w porywie szaleństwa dwa pasące się na niedalekiej łące koziołki. Te jednak nie chcąc skończyć w piecu uciekły przed kucharzem na szczyt wieży, gdzie po chwili zaczęły się bodać ku uciesze poznańskich mieszczan, którym dostarczyły ciekawą rozrywkę. Wiadomość o tym szybko dotarła do wojewody, który odpuścił niezorganizowanemu kucharzowi. Na pamiątkę tego wydarzenia zainstalowano mechanizm i dwa koziołki i od tego czasu do dziś dostarczają rozrywki miejscowym i turystom. Zawsze o pełnej godzinie.

Dwa koziołki – symbol Poznania

Z kolei stadion miejscowego Lecha to prawdopodobnie jedyny na świecie tego typu obiekt, na terenie którego znajdują się… fortyfikacje. A dokładniej pod jedną z trybun skrywa się bunkier amunicyjny z XIX wieku. Przetrwał on ponieważ stary stadion na ul. Bułgarskiej zbudowany był na wielkim wale ziemnym, który zasypał pruską fortyfikację. Bunkier odkopany na nowo w 2005 roku stał się częścią stadionu ponieważ konserwator zabytków nie zgodził się na jego zburzenie. Tym sposobem fortyfikacja pamiętająca pruskie czasy, gdy Poznań nosiło miano „Festung Posen” jest jedną z atrakcji o jakich mówią nam przewodnicy stadionowi. Oczywiście fakt ten jednocześnie, powoduje powstanie wielu ciekawych żartów. Mówi się, że w przypadku słabszej dyspozycji piłkarze regularnie są ostrzegani, że ich słaba forma może spowodować zamknięcie drużyny w tej „gratisowej” budowli.

Jeśli zaciekawił cię Poznań nie czekaj, udając się tam pamiętaj o Flotea.pl . Zapraszamy do rezerwacji międzynarodowych przewozów Autokarowych – także w systemie busem door2door.

Czy wiesz, że na Flotea.pl znajdziesz autokary do Poznania ? Kliknij i sprawdź oferty wielu przewoźników.

Wrocław, o czym mało kto zapewne wie…

by

Wrocław

Dziś zawitamy do naszego kochanego kraju. Chodź prawdę powiedziawszy związek głównego miasta Śląska z Polską nie jest aż tak długi i tak głęboki jakby się mogło zdawać. Miasto od wieki wieków było mozaiką wpływów czeskich polskich i niemieckich więc łatwo z Wrocławia znajdziesz Autobusy do Niemiec. Jeszcze przed 70 latami podnosiło się z gruzów, jako twierdza niemiecka, odpierająca ataki sowieckie dłużej niż sam Berlin.

Wrocław, o czym mało kto zapewne wie, to miasto które możemy poznać jadąc samochodem, na rowerze, tramwajem, płynąc promem, czy też z poziomu kolei gondolowej lub też w końcu spacerując po jednym z nieskończonej liczby mostów miejskich. A jest co zwiedzać. Na pewno Wrocław to nie tylko piękny rynek czy ZOO. W dzisiejszej wycieczce po mieście pokażemy nietypowy Wrocław, trochę z innej strony.

Wrocław most Tumski

Wrocław wodny

Na pewno jedną z najprzyjemniejszych form poznania miasta jest rejs Odrą. We Wrocławiu jest aż 5 przystani które oferują rejsy po 3 trasach. Żegluga pasażerska wozi każdego chętnego od ZOO aż po przystań Słodów. Zwłaszcza w okresie letnim poleca się ten sposób zwiedzania nie tylko ze względu na walory estetyczne, po prostu w ten sposób omija się ogromne korki. Niestety Wrocław w niechlubnym rankingu zakorkowanych miast Europie zajmuje 3 miejsce. Wrocławskie parowce oferują również rejsu po zmroku, pozwalając odkryć magiczną atmosferę stolicy Śląska.

Most grunwaldzki we Wrocławiu

Zatoka gondoli

Dla ludzi ceniących przeżycia z nutką adrenaliny czeka na Zatoce Gondoli wypożyczalnia sprzętów wodnych. Można wypożyczyć kajak, skuter wodny lub nawet całą łódkę. W przypadku gdy ktoś dysponuje patentem żeglarskim swobodnie można pozwolić sobie na rejs po rzece troszkę większą łodzią. Przyjemność taka kosztuje od 240 zł za godzinę. Przy okazji rejsu dobrze jest na chwilę zacumować przy Zatoce Zwierzynieckiej, gdzie miejscowi restauratorzy chętnie zaspokoją nasze potrzeby kulinarne.

Nowoczesne tramwaje we Wrocławiu

Kolejną alternatywą dla transportu drogowego we Wrocławiu jest Polinka. Polinki nie można nie lubić. To pieszczotliwa nazwa kolejki gondolowej łączącej Nabrzeże Wyspiańskiego z ul. Na Grobli. Pozwala pokonać Odrę przez ok. 2 minuty. W jednej gondoli zmieści się do 15 osób. Podczas bujania się nad nurtami rzeki zobaczyć można inne atrakcje miasta takie jak: Most Grunwaldzki z Domem na wodzie, Ostrów Tumski oraz Plac Politechniki z wieżą ciśnień.

Zabytkowe tramwaje

Będąc w pobliżu bulwarów Wyspiańskiego blisko już do najstarszego na ziemiach polskich ZOO. Oczywiście wizyta jak najbardziej jest zalecana. To miejsce w którym dom ma około 10 500 zwierząt z 1132 gatunków ( 3 miejsce na świecie !) niemniej my zostaniemy bardziej przy wątku transportowym. Właśnie z pobliża miejskiego ZOO najłatwiej wybrać się na przejażdżkę zabytkowym, wrocławskim tramwajem. Każdego roku od końca maja do końca października po mieście jeździ linia nr 3 prowadząca spod ZOO do Placu Teatralnego. Cena za przejazd wynosi 3 zł dla dorosłych i 2 zł dla dzieci za przejazd w jedną stronę. Tramwaj można także wypożyczać na inne okazje. Często z jego usług korzystają choćby nowożeńcy. Do dyspozycji są 4 tramwaje o bardzo wdzięcznych nazwach: Jaś i Małgosia, Juliusz, Mikołaj i Strachotek.

Oczywiście w tym małym szkicu nie sposób oddać nawet w małym ułamku atmosfery i piękna Wrocławia, dla chętnych zwiedzenia go turystów czeka on z otwartymi ramionami cały rok. Największa makieta kolejowa w Polsce Kolejkowo, Hala Stulecia, Panorama Racławiska, Hydropolis, Ossolineum czy słynne krasnale czekają właśnie na was.

KOLEJKOWO – Najlepsza Atrakcja Turystyczna we Wrocławiu

Zatem drodzy podróżnicy nie zwlekajcie, udając się do stolicy Dolnego Śląska pamiętajcie o Flotea.pl . Zapraszamy do rezerwacji – BUSA w systemie door2door.

Czy wiesz, że na Flotea.pl znajdziesz autokary w połączeniach krajowych jak i zagranicznych ? Kliknij i sprawdź oferty wielu przewoźników.

Czarter jachtów z czarteruj.com

by

Czym jest turystyka żeglarska

Rzeki i morza, nie tylko te krajowe, coraz częściej stają się obiektem turystyki żeglarskiej. Z roku na rok przybywa amatorów wodnego szaleństwa i niekonwencjonalnego spędzania urlopu. Zapchane plaże i kurorty, przepełnione hordami turystów, wielu osobom już się przejadły. Alternatywą dla nich może być wypoczywanie na wodzie, z dala od zgiełku i wścibskich turystów. Rejsy to nie tylko sposób na zwiedzanie nadbrzeżnych miast z innej perspektywy, ale także okazja do nieskrępowanego obcowania z naturą.

czarter jachtów - turystyka żeglarska

Jak podkreślają doświadczeni żeglarze, przebywanie na wodzie daje im niezwykły spokój i wyciszenie. Jacht jest idealnym wyborem dla wszystkich tych, którzy z dotychczasowych urlopów wracali jeszcze bardziej zmęczeni niż przed wyjazdem. Tłok w kurortach, potrafi skutecznie zepsuć nawet najlepiej zaplanowany wypoczynek.

Wydawać by się mogło, że taka forma spędzania wolnego czasu, jaką jest żeglarstwo, jest droga. Nic bardziej mylnego, jeśli czytaliście nasze wcześniejsze artykuły, z pewnością zwróciliście uwagę na porównanie kosztów wyjazdu za granicę, w stosunku do wakacji spędzonych na pokładzie jachtu. Jak widać czarter jachtu wcale nie jest przeznaczony dla snobów i może sobie na niego pozwolić nawet przeciętny „Kowalski”.

Gdzie wybrać się na żagle?

Mimo iż wiele osób poleca rejsy zagraniczne, okazuje się że również krajowe destynacje mają w tej kwestii wiele do zaoferowania, pozostając przy tym niejako dziewicze i nieskażone masową turystyką.

Wśród zagranicznych celów podróży z pewnością prym wiedzie Chorwacja. Urokliwe wybrzeże Dalmacji, wraz z rozsianymi wzdłuż niego wysepkami, z pewnością należy do jednego z najbardziej malowniczych miejsc na świecie. Dzikie zatoczki, krystalicznie czysta woda, spokojne śródlądowe morze oraz bajeczne zachody słońca sprawiają że wiele osób już w trakcie pierwszej podróży do tego kraju bezpowrotnie się w nim zakochuje. Planując rejs w sezonie letnim z reguły nie musimy obawiać się o złą pogodę, a mnogość antycznych miast i miasteczek położonych na wybrzeżu sprawi że nie zabraknie nam obiektów do odwiedzenia. Z ważniejszych portów warto odwiedzić ten znajdujący się w Korculi, Trogirze, Dubrowniku czy Puli w której będziemy mieli możliwość zobaczenia rzymskiego Koloseum. Niewątpliwą zaletą czarteru jachtów w Chorwacji jest fakt że wszystkie formalności możemy załatwić już teraz, korzystając z oferty: Czarter jachtów promocje first minute, na portalu czarteruj.com

Kolejnym popularnym krajem leżącym w basenie morza śródziemnego jest Grecja. Jej wyspiarski charakter sprzyja turystyce żeglarskiej. Odnajdziemy tutaj liczne zabytki sztuki antycznej oraz średniowiecznej, które budują niepowtarzalny klimat. Grecja to także jej mieszkańcy. Wspaniali otwarci na obcych ludzie, którzy co prawda bywają nieco zbyt wyluzowani, jednak ich spokojny i pełen optymizmu styl życia z pewnością przypadnie turystom z Polski do gustu. Szczególnie polecanym kierunkiem wypraw w Grecji są wyspy Cykady. To kompleks składający się z 23 dużych oraz około 200 mniejszych wysepek, tworzących wspólnie okrąg. Oglądając je z morza z pewnością zwrócimy uwagę na ich malowniczą budową geologiczną. Północne Wyspy składają się głównie z wapieni, marmuru, gnejsu i miki, co upodabnia je do pereł rozrzuconych po tafli wody. Zwiedzając wyspy cykady, oczywiście nie można przegapić najsłynniejszej greckiej wyspy, czyli Santorini, która słynie z iście bajkowej zabudowy. Czarter jachtów w Grecji, na miejscu, może być nieco problematyczny. Z pewnością wielu utrudnień związanych z barierą językową i odmienny regulacjami prawnymi, unikniemy jeśli zdecydujemy się na czarter jachtu poprzez polską firmę.

czarter jachtów - gdzie się wybrać

Dla fanów iberyjskiej kultury, polecam Hiszpanię, a dokładnie Hiszpańskie Baleary. Są to cztery wyspy. Majorka, Ibiza, Minorka i Formentera. Dwóch pierwszych chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Każda z tych wysp warta jest opłynięcia, oraz odkrycia. Majorka charakteryzuje się zróżnicowaną linią brzegową. Z jednej strony są to bowiem skały, a z drugiej malownicze plaże, znane na całym świecie. Druga znana wyspa Ibiza, słynie z równie pięknych plaż oraz nieco rozrywkowego charakteru. Spokój i ciszę można odnaleźć na pozostałych dwóch wyspach. Na wszystkich czterech nie brakuje naturalnych przystani i urokliwych zatoczek. Czarter jachtów w Hiszpanii pozwoli nam z pokładu lodzi cieszyć się pięknem tamtejszych krajobrazów. W szczycie sezonu, portowe miasta bywają mocno zatłoczone, jednak rekompensowane jest to przez świetnie zorganizowaną infrastrukturę, której zadaniem jej służyć turystom.

Nieco innym stylem niż pozostałe wyspy morza śródziemnomorskiego, może pochwalić się Korsyka. Ta francuska wyspa przyciąga do siebie podróżników z całego świata. Kusi pięknymi krajobrazami, bogatą fauną i florą, a także przejrzystą morską wodą. Duże zróżnicowanie ukształtowania wyspy, sprawia że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Linie brzegową Korsyki stanowią zarówno urwiste klify, piaszczyste plaże czy też urokliwe dzikie zatoczki. Na samej wyspie znajduje się wiele malowniczych wsi i miasteczek ulokowanych wśród winnic i gajów oliwnych. Niewątpliwym atutem tej wyspy jest również klimat. Przez większą cześć roku występują tu bardzo słabe opady i stosunkowo wysoka temperatura powietrza.

A co z krajowymi kierunkami turystki żeglarskiej?

Portal czarteruj.com przychodzi nam z pomocą. Z pewnością najpopularniejszym miejscem do którego udają się polscy żeglarze, są Mazury. Nie bez powodu nazywane krainą 1000 jezior, tworzą wielki kompleks akwenów wodnych połączonych ze sobą licznymi rzekami i kanałami żeglugowymi. Zdecydowanie najbardziej znanym szklakiem żeglarskim, jest ten łączący Giżycko i Mikołajki. Liczy sobie blisko 37 km pozwala nam z bliska cieszyć się niezwykła fauną i florą Polskich jezior. Pokład jachtu jest też miłą odskocznią od zgiełku turystycznych miejscowości. Po drodze będziemy mijać rozliczne malownicze wsie, na wpół dzikie jeziora czy tajemnicze nie nazwane wysepki. Czarter Jachtów na Mazurach, w krainie Wielkich jezior, może być wspaniałym początkiem żeglarskiej przygody i doskonałym miejscem do nauki żeglarskiego rzemiosła.

Wynajem jachtu poprzez serwisy takie jak Czarteruj.com, to przede wszystkim wygoda. Przy minimum formalności i za ułamek ceny zakupu jachtu, dostajemy dostęp do niewątpliwie ekskluzywnego i elitarnego świata żeglarstwa. Cena miesięcznego wynajmu 6 osobowego Jachtu na mazurach wynosi zaledwie 2500 zł to naprawdę niewielka kwota, jeśli przyrównamy ją chociażby do cen noclegów. Pod tym względem wynajem jachtów na mazurach jest bardzo atrakcyjny cenowo w stosunku do klasycznych form wypoczynku. Oprócz tego, oferta „FIRST MINUTE!” Przygotowana na stronie Czarteruj.com, daje nam możliwość zarezerwowania wymarzonego jachtu już teraz, przed gorącym okresem. Oprócz niższej niż standardowa ceny, dostajemy dużo większy wybór zarówno terminów, jak i samych łodzi.

Przyjrzyjmy się bliżej kalkulacji kosztów wakacji pod żaglami, w stosunku do tych klasycznych, w hotelu czy pensjonacie. Niech za przykład posłuży nam Chorwacja. Czarter Jachtów w Chorwacji to koszt około 800 zł za dobę, w przypadku średnio luksusowej 8 osobowej jednostki. Daje nam to około 100 zł dziennie w przeliczeniu na jedną osoba, do tego dochodzą oczywiście koszty wyżywienia, które można w przybliżeniu oszacować na około 50-100 zł dziennie. Wszystko zależy od tego czy będziemy gotować sami, czy też zdecydujemy się na obiady w portowych restauracjach i tawernach. Największym kosztem będzie oczywiście dojazd na miejsce. W zależności od tego czy zdecydujemy się na samochód bądź samolot, koszty podróży mogą wahać się od 500 do nawet 2500 zł. Podsumowując za dwutygodniowe wczasy na pokładzie jachtu, zapłacimy około 4-5 tyś. złotych. Porównując to do ofert np. biur podróży, oferta czarteru jachtu jest tańsza o koło 1000, 1500 złotych. Oczywiście cena hotelu zależy od jego luksusu, oraz odległości od morza. Im bliżej tym zasadniczo drożej. Ten problem nie występują na jachcie, gdyż z zasady bliżej morza być się nie da. Kolejnym argumentem za, jest fakt że decydując się na wczasy w hotelu, za każdą wycieczkę będziemy musieli dodatkowo zapłacić. Na pokładzie Jachtu wystarczy wyciągnąć mapę, obrać kierunek i nawigować w stronę interesujących nas destynacji. I to bez ponoszenia dodatkowych kosztów!.

Co powinniśmy wiedzieć czarterując jacht?

czarter jachtów - co trzeba wiedzieć

Czarter jachtów w Hiszpanii Chorwacji czy Grecji niewiele się różni od czarteru krajowego jeśli skorzystamy z usług Polskiej firmy. Czym zatem powinniśmy kierować się decydując się na wynajęcie jachtu? Sprawdźmy dokładnie ofertę firmy. Ważną informacją będzie to czy dana firma czy też osoba czarterująca jacht oferuje wsparcie na wodzie w przypadku awarii lub sytuacji kryzysowej.

Kolejnym ważnym pytaniem jest to, jaki tych jachtu powinniśmy wybrać? Mnogość oferowanych jednostek, potrafi przyprawić o ból głowy i w nawale ofert czasami ciężko jest się zdecydować na konkretny jacht. Głównym czynnikiem decydującym o typie konkretnej jednostki będzie nasz planowany budżet, jaki chcemy przeznaczyć na jej wynajem. To głównie od tej kwoty będzie zależała wielkość, rodzaj, wyposażenie czy też wiek wynajmowanej łodzi. Innym istotnym kryterium decydującym o wyborze będzie planowana załoga. Pamiętajmy że powierzchnia mieszkalna statku jest bardzo ciasna. Jeśli na pokładzie znajdą się osoby, które potrzebują prywatności, szukajmy łodzi które mają osobne, zamykane kajuty. Jeśli na rejs zabieramy ze sobą dzieci, przejrzyjmy oferty pod kątem zabezpieczeń oferowanych właśnie dla najmłodszych. Mile widziane będą wszelkiego rodzaju siatki zabezpieczające czy barierki.

Bardziej doświadczeni żeglarze, wybierają zwykle jacht w zależności od swoich preferencji. Na przykład ofercie przytoczonej wcześniej firmy Czarteruj.com znajdują się:
– Smukłe, lekkie i szybkie jachty sportowe. Wymagają od załogi sporych umiejętności, lecz potrafią dostarczyć niezapomnianych wrażeń.
– Bogato wyposażone i luksusowe jachty hotelowe. Na ich pokładzie znajduje się zwykle kilka osobnych sypialni, przestronna kabina wc oraz tarasy do wypoczynku. Ze względu na swoje gabaryty dużo lepiej cumuje się nimi w portach niż w dzikich zatoczkach przy plażach.
– Średniej klasy turystyczne jachty, to idealny kompromis, dla wszystkich tych którzy chcą po raz pierwszy przeżyć swoją przygodę pod żaglami. Są to wszechstronne jednostki znajdujące się w ofercie każdego armatora oferującego na przykład czarter jachtów w Chorwacji.
– Surowe i ascetyczne jachty trampingowe nie posiadają zbyt wielu udogodnień dla załogi. Są to przeważnie małe jachty przeznaczone do przedzierania się przez dzikie jeziora. Z tego względu są popularne wśród osób oferujących czarter jachtów na Mazurach.

Czarter jachtów w Grecji, na Mazurach czy wybrzeżu Hiszpanii, za pośrednictwem sprawdzonej firmy daje nam pewność co do tego jak będzie wyglądał jacht, oraz tego na jakich warunkach będziemy go użytkować. Korzystanie z ofert takich jak: Czarter jachtów promocje first minute, daje nam możliwość wczesnego wyboru dogodnych terminów, przy okazji oszczędzając nieco pieniędzy. Firma Czarteruj.com zrzesza pod sobą wielu profesjonalnych armatorów sygnując swoją jakością oferowane przez nich jachty. Wybierając jacht z ich oferty, możemy być pewni że dostaniemy dokładnie to czego oczekujemy.