Helsinki tutaj zawsze znajdziesz portfel

by

Szczęśliwe miasto dla zapominalskich

Helsinki tutaj zawsze znajdziesz portfel – Jeśli jesteś zapominalski, zdarza Ci się nie pamiętać o urodzinach żony czy też dziewczyny, jesteś nerwowy, zestresowany a do tego lubisz gubić portfel zapraszamy do Helsinek. To miejsce w którym statystycznie na 12 zagubionych portfeli odnajduje się aż 11 z nich, a więc tylko

Helsinki to szczęśliwe miasto

Helsinki tutaj zawsze znajdziesz portfel

to także dobre miejsce do wypoczynku, a zarazem jeden z największych portów w tej części Bałtyku. Droga do Helsinek może wieść różnymi ścieżkami. Można wybrać najłatwiejszą i najszybszą z dróg – podróż samolotem z Warszawy. Lot trwa niecałe 3 godziny. Dolecieć także można z innych polskich miast, ale takie połączenia oferowane są tylko z przesiadką. Dostać się do skandynawskiej stolicy Helsinek dojechać autobusem – tamtejszy dworzec Kamppi należy do jednych z najnowocześniejszych i najbardziej ruchliwych dworców w Europie.

Kamppi obsługuje około 700 autobusów.

Dziennie obsługuje około 700 dalekobieżnych autobusów na dobę. Jednak najłatwiejszym i co rzadko się zdarza, niewątpliwie najbardziej opłacalnym a także najciekawszym sposobem dostania się do głównego miasta Finlandii jest komunikacja morska. Już od paru lat można dostać się do Helsinek niezależnie od aury na Bałtyku. Helsinki posiadają olbrzymi port, który już w roku 2011 przełamał magiczną granicę 10 mln obsłużonych podróżnych.

W związku z rosnącym z roku na rok ruchem turystycznym Finowie stale w niego inwestują. Oddany do użytku w tym roku nowy terminal spowodował, że Helsinki, jeśli chodzi o liczbę przeprawionych pasażerów depczą do piętach największemu portu promowemu w Europie- brytyjskiemu Dover. A mają w walce o palmę pierwszeństwa z Brytyjczykami olbrzymi atut- to pełne uroku i zabytków miasto, od dawna będące pomostem między wpływami szwedzkimi a imperialną Rosją. Warto odwiedzając Helsinki wziąć pod uwagę możliwość zwiedzanie ich razem z innymi nadbałtyckimi miastami położonymi niedaleko. Oferty biur podróży coraz częściej proponują taki „pakiet” turystyczny obejmujący oprócz Helsinek także: Tallin, Sankt Petersbung i Rygę.

Bardzo dobrze skomunikowana z Helsinkami jest zwłaszcza stolica Estonii. Najtańsze połączenie w obie strony to wydatek zaledwie około 30 Euro. Dla bardziej zamożną kieszeń także się coś znajdzie. Ekspresowy katamaran, jest co prawda sporo droższy ale tę samą trasę pokonuje w zaledwie godzinę i czterdzieści pięć minut. Zarówno na lotnisku jak i w helsińskim porcie można skorzystać z przechowalni bagażu, jest dostępne także Wi-Fi i sklep wolnocłowy.

Turystycznie Helsinki

przyciągają zwłaszcza jedynym w swym rodzaju kościołem Teppeliaukion Kirkko, to świątynia w całości wydrążona w skale, której kopuła widoczna z góry przypomina bardziej UFO które zaliczyło twarde lądowanie na ziemi, niż dach świątyni chrześcijańskiej. Tak czy inaczej, wrażenia estetyczne z zewnątrz jak i w środku kościoła godne są zobaczenia.

Spacerując, czy też podróżując po mieście publicznymi środkami komunikacji, szybko dostrzec można, że miasto, podobnie jak cały kraj otoczone jest jeziorami. W samym mieście jest ich 300 a w całej Finlandii ich liczba sięga niebotycznej liczby 188 000. Nie dziwi więc fakt, że od wielu lat jednym z najbardziej prestiżowych rajdów samochodowych jest odbywający się tu, mający bajeczną nazwę rajd 1000 jezior.

Wracając do samego miasta, działa tu rozbudowana komunikacja autobusowa, tramwajowa, oraz jest także jedna trasa metra. Trasę między lotniskiem, a będącym dobrym punktem orientacyjnym dworcem kolejowym, pokonujemy miejską komunikacją w około 30 minut. W Helsinkach dobrze jest wyposażyć się w bilet całodzienny obejmujący także w cenie także podróże tramwajami wodnymi i promami. Koszt takiego biletu to 9 Euro. Oczywiście co jest już standardem w europejskich miastach, działa także prężnie sieć rowerów miejskich.

Wypożyczenie roweru

na cały dzień to wydatek 5 Euro, w weekend zapłacimy za całe dwa dni 10 Euro. Żółtymi rowerami poruszać możemy się praktycznie po całym mieście. Warto zwiedzając Helsinki pamiętać, że najlepszą porą na zobaczenie tego miasta jest lato. Ze względu na mroźne zimy, położenie przy morzu, oraz nisko świecące słońce, podróż w inną porę roku może się skończyć dla przeciętnego Kowalskiego silnym szokiem klimatycznym.

Z innych miejsc wartych odwiedzenia w stolicy Finlandii warto wymienić chociażby plac Senacki, na którym oprócz jak najbardziej prawdziwej katedry luterańskiej już dwukrotnie zbudowano… kościół ze śniegu, w którym także odbywały się nabożeństwa. Na głównym placu stoi monument mówiący dużo o dziejach Finów. To pomnik cara Aleksandra II – tego z władców Rosji za którego śmierć odpowiadał Polak- Ignacy Hryniewiecki. Car padł martwy po udanym zamachu bombowym, mając podobno w ręku plan reformy wielkiego imperium. Aleksander, był to dobrze wspominany przez Finów władca. Pamiętać należy, że w większości Rosjanie- podobnie jak u nas – są przez Finów najogólniej mówiąc, średnio lubiani. Warto będąc w centrum także parę chwil poświęcić na zobaczenie budowy fińskiego parlamentu. Zaprojektował go Alvar Aalto, z pewnością zajmujący w rozmaitych spisach architektów pierwszą pozycję jeśli wziąć pop uwagę alfabet.

Po skończonym zwiedzaniu,

szukając chwili otuchy swoje ślady warto pokierować do hotelu Katanajoka. To unikalne miejsce to nic innego jak… nieczynne więzienie przemienione w 2002 w przytułek dla turystów. Hotel oferuje nie tylko nocleg w pomieszczeniach gdzie całkiem niedawno skazańcy odsiadywali karę, ale także dobrą kuchnie, oraz możliwość odwiedzenia- dla chętnych- prawdziwej, zachowanej w oryginalnym stanie celi. Podsumowując – Helsinki, wbrew nazwie sugerującej zwłaszcza osobom pochodzącym z krajów anglosaskich – że znajdują się w piekle oferują dużo, zwłaszcza tym turystom lubiącym klimat miasta żyjącego w harmonii z naturą. Co warto wiedzieć, za wszystko inne zapłacić można kartą. Konia z rzędem temu kto znajdzie w fińskiej stolicy miejsce bez możliwości zapłacenia przez terminal płatniczy. Także na portalu flotea.pl możesz łatwo zapłacić katą kredytową za bilet do Polski