10 miejsc, które musisz zobaczyć będąc w południowej Chorwacji

by

Południowa Chorwacja, bądź jak mówią inni – Dalmacja, to niesamowite miejsce pełne postrzępionych, nieregularnych plaż, małych wysepek i przyciągających wzrok zatoczek. W naszym zestawieniu chcemy przedstawić Wam 10 niezwykłych miejsc położonych w Dalmacji, w których naprawdę można się zakochać.

Południowa Chorwacja – miejsca, w których musisz być!

1. Dubrovnik

Jest to miejsce, do którego chyba najczęściej zmierzają autokary do Chorwacji. Nazywany jest też (nie bez przyczyny) perłą Adriatyku. Główne atrakcje tego miasta to przejazd kolejką linową, lokalne muzea a także miejskie mury obronne, po których można normalnie spacerować.

2. Split

To kolejne ważne miasto na turystycznej mapie Dalmacji. W mieście tym znajdują się słynne ruiny pałacu Dioklecjana – cesarza rzymskiego znanego ze swej nienawiści do chrześcijan. Oprócz tych ruin, w mieście można znaleźć zabytkowe kościoły i muzea.

3. Trogir

Miasto to jest znane chyba wszystkim, którzy wcześniej odwiedzili Split. Leży ono w jego bliskim sąsiedztwie i bardzo często jest odwiedzane przez turystów ze Splitu. Proszę nam wierzyć – jest to chyba najpiękniejsze miasto w całej Chorwacji.

4. Szczyt Sveti Jure

To jeden z najwyższych szczytów Dalmacji. Prowadzi do niego kręta i wysoko położona droga o długości 23 kilometrów. Różnica poziomów pomiędzy jej początkiem a końcem to około 1500 metrów.

5. Plaża Pasjača

Przez wielu turystów jest uważana za jedną z najpiękniejszych chorwackich plaż. Jej długość do niedawna wynosiła 200 metrów. Niestety została ona poważnie „skrócona” przez spadające w okolicy skały. Teraz składa się z dwóch odcinków po około 50 metrów.

6. Korčula

Miasto to jest nazywane małym Dubrovnikiem. Czy słusznie? Oceńcie sami. Niemniej warto je odwiedzić, chociażby ze względu na przepiękne uliczki, mnóstwo punktów gastronomicznych i oczywiście niesamowitą winiarnię.

7. Šibenik

To historyczne miasto w którym nie brak godnych podziwu zabytków architektonicznych. Jednym z nich jest katedra św. Jakuba, która znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

8. Zadar

To kolejne miasto o historycznym charakterze. Jednym z zabytków które koniecznie trzeba tu zobaczyć, jest katedra św. Anastazji ukończona w XIII wieku.

9. Park Narodowy Krka

Cóż tu się dużo rozpisywać. To piękne miejsce jest krainą przepięknych wodospadów.

10. Wyspa Lokrum

To niezwykłe miejsce, oddalone jedynie kilkaset metrów od słynnego Dubrovnika. Znajduje się tu między innymi ogród botaniczny, ruiny klasztoru Benedyktynów oraz francuski Fort Royal.

Czy wiesz, że na Flotea.pl znajdziesz autokary do Chorwacji? Kliknij i sprawdź oferty wielu przewoźników.

Gdzie jechać na majówkę? Odpoczynek w Chorwacji

by

Długi weekend majowy tuż tuż! Jeśli jeszcze nie wiecie, jak spędzicie majówkę – ten tekst jest dla Was. Podpowiadamy w nim, jak zaplanować ciekawy i niedrogi wypoczynek. Sprawdź, co w tym okresie ma Wam do zaoferowania… Chorwacja!

O Chorwacji w maju słów kilka…

Chorwację kojarzymy głównie z okresem wakacyjnym, kiedy plaże są pełne turystów, a słońce opala skórę na apetycznie czekoladowy brąz. W maju Dalmacja oznacza przyjemną temperaturę – ponad 20 stopni – a jej urokliwe zakątki mają wiele do zaoferowania.


W tym roku majówka trwa od soboty 29 kwietnia do środy 3 maja. Tutaj możesz przeczytać wpis, który podpowie Ci jak zaplanować długie weekendy w 2017 roku.


Pirovac

Pirovac to urokliwe miasteczko położone nad Zatoką Pirovac. Miejscowość otoczona jest wspaniałymi winnicami, a w licznych małych zatoczkach Sitnica, Vrulje czy Sitnica można znaleźć ustrone i spokojne plaże. Jest to idealne miejsce dla fanów nadmorskich spacerów i entuzjastów pięknych krajobrazów. Zatoka Makrina słynie z leczniczego błota,  które posiada terapeutyczne właściwości.

Będąc w Pirovac można natknąć się na ruiny murów obronnych wzniesionych w 1505 roku przez Petara Draganica. Warto również zobaczyć kaplice rodziny Draganic-Vrancic, w której znajdują się gotyckie relikty i sarkofagi z 1447 roku stworzone przez Andrija Budnic oraz Lorenzo Pincino. Godny uwagi jest również kościół św. Grzegorza zbudowany w 1506r i przebudowany na styl barokowy w XIII wieku oraz opuszczone w 1807 roku ruiny klasztoru franciszkanów zbudowanego w 1511 roku.

Split z Pałacem Dioklecjana,

Split jest drugim co do wielkości miastem w Chorwacji. To piękne miasto przyciąga fanów sportu, miłośników historii i poszukiwaczy rozrywek. Jednym z ważniejszych miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć to starówka z oktagonalną katedra św. Duljama – niegdyś mauzoleum Dioklecjana. Spacerując po mieście będziemy mogli natknąć się na świątynię Jowisza czy komnaty cesarskie i tak oto odkrywać zabytkowe ruiny Pałacu Dioklecjana – czyli muzeum pod gołym niebem. W roku 1979 pałac wraz z zabytkowym centrum Splitu został wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO.

W Split oprócz pięknych plaż, znajduje się na wysuniętym w morze półspie, Park Majran, który oferuje liczne szlaki spacerowe, sześć świątyń w obrębie tras oraz wspaniały widok na miasto – polecamy szczególnie podczas zachodu słońca. W parku fani wspinaczki mogą znaleźć wiele świetnych miejsc by rozwijać swoją pasję.

Trogir

Jest to jedno z najpiękniejszych i najciekawszych miast w Chorwacji. Miejce gdzie tradycja subtelnie przeplata się ze współczesnością. Stara częśc miasta to właściwie małe średniowieczne miasteczko, które połączone jest mostem ze stałym lądem. Od 1997 roku  starówka Trogiru wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Zawdzięcza to swojej średniowiecznej architekurze, która w centrum prawie nie zmieniła się po dzień dzisiejszy.

Na rynku głównym znajduje się romańska katedra Sveti Lovro czyli katedra świętego Wawrzyńca  – zbudowana na ruinach kościoła zniszczonego przez Saracenów w 1123 roku. Obok katedry znajduje się piękna dzwonnica z XIV wieku. Warto również odwiedzić zbudowany w 1457 roku przez najzamożniejszą w tym czasię tragorską rodzinę, renesansowy pałac Ćipiko (Palača Ćipiko). Fani dobrego jedzenia powinni wybrać się również na targ rybny oraz wspaniałe targi warzywne. Spacerując przytulnymi wąskimi uliczkami w centrum czy przechodząc nadbrzeżną promenadą nie można nie poczuć niesamowitego klimatu tego miejsca.

Tutaj znajdziesz przejazdy do Chorwacji. Kliknij, wybierz datę i ruszaj na majową przygodę do Chorwacji!