Południowa Dalmacja – miejsca, które trzeba zobaczyć

by

Choć Chorwacja jest krajem rozległym południkowo, to warto poświęcić te kilka dodatkowych godzin w podróży, by zobaczyć południową Dalmację. Zwłaszcza, że na jej terenie znajduje się mnóstwo miejsc, które warto odwiedzić.

Co warto zobaczyć w południowej Dalmacji?

1. Wyspa Mljet

Na wyspie Mljet znajduje się przepiękny park narodowy Mljet o powierzchni ok. 5, 375 ha. Jest to najbardziej zielona wyspa znajdująca się nad Morzem Śródziemnym. Nazwa Mljet oznacza miód, co ma związek z zamieszkującymi ją dzikimi pszczołami. Można na niej spotkać rzadkie gatunki roślin czy zwierząt, niezwykłe jeziora oraz zabytki. Na wyspie znajduję się także przepiękna plaża, na której każdy może wypocząć i zachwycić się przyrodą, która go otacza. Jeżeli jesteś fanem przyrody i pięknych krajobrazów, koniecznie musisz zwiedzić tę wyspę.

2. Dubrownik

Dubrovnik jest to miasto, które koniecznie trzeba zobaczyć będąc w Chorwacji. Nazywane jest ono często wizytówką Adriatyku. Stare miasto znajduje się na światowej liście UNESCO, ponieważ można w nim znaleźć wiele zabytków pochodzących z czasów średniowiecza. Miejsce to jest idealne dla osób, które pasjonują się historią tego pięknego okresu w dziejach Europy.. Spacerując ulicami miasta możemy zobaczyć wszelkiego rodzaju fortyfikacje i mury obronne okalające miasto. Obecnie Dubrownik został odrestaurowany, dlatego możemy w nim ujrzeć domy składające się z czerwonych dachówek i białych murów, które są charakterystyczne dla miast południowej Dalmacji. Miasto to możemy zwiedzić także nocą, ponieważ jest bardzo pięknie oświetlone.

3. Góry Dynarskie

Góry Dynarskie to z kolei propozycja dla tych osób, które lubią aktywnie wypocząć. Ten masyw górski jest niezwykle duży – ciągnie się przez terytorium kilku państw. Część tego łańcucha górskiego leży na terytorium południowej Chorwacji. Jego najwyższy, chorwacki szczyt to Vrh Dinare o wysokości 1830 metrów nad poziomem morza. W masywie Gór Dynarskich leży mnóstwo pięknych miast i miasteczek, wśród których wyróżnia się Split.

Żeby lepiej poznać ten piękny skrawek Bałkanów, koniecznie trzeba odwiedzić Chorwację. Zwłaszcza, że autokary do Chorwacji pokonują ten dystans bardzo szybko, bo nawet i w kilkanaście godzin.

WYSZUKAJ OFERTY PRZEJAZDU DO CHORWACJI