10 miejsc, które musisz zobaczyć będąc w południowej Chorwacji

by

Południowa Chorwacja, bądź jak mówią inni – Dalmacja, to niesamowite miejsce pełne postrzępionych, nieregularnych plaż, małych wysepek i przyciągających wzrok zatoczek. W naszym zestawieniu chcemy przedstawić Wam 10 niezwykłych miejsc położonych w Dalmacji, w których naprawdę można się zakochać.

Południowa Chorwacja – miejsca, w których musisz być!

1. Dubrovnik

Jest to miejsce, do którego chyba najczęściej zmierzają autokary do Chorwacji. Nazywany jest też (nie bez przyczyny) perłą Adriatyku. Główne atrakcje tego miasta to przejazd kolejką linową, lokalne muzea a także miejskie mury obronne, po których można normalnie spacerować.

2. Split

To kolejne ważne miasto na turystycznej mapie Dalmacji. W mieście tym znajdują się słynne ruiny pałacu Dioklecjana – cesarza rzymskiego znanego ze swej nienawiści do chrześcijan. Oprócz tych ruin, w mieście można znaleźć zabytkowe kościoły i muzea.

3. Trogir

Miasto to jest znane chyba wszystkim, którzy wcześniej odwiedzili Split. Leży ono w jego bliskim sąsiedztwie i bardzo często jest odwiedzane przez turystów ze Splitu. Proszę nam wierzyć – jest to chyba najpiękniejsze miasto w całej Chorwacji.

4. Szczyt Sveti Jure

To jeden z najwyższych szczytów Dalmacji. Prowadzi do niego kręta i wysoko położona droga o długości 23 kilometrów. Różnica poziomów pomiędzy jej początkiem a końcem to około 1500 metrów.

5. Plaża Pasjača

Przez wielu turystów jest uważana za jedną z najpiękniejszych chorwackich plaż. Jej długość do niedawna wynosiła 200 metrów. Niestety została ona poważnie „skrócona” przez spadające w okolicy skały. Teraz składa się z dwóch odcinków po około 50 metrów.

6. Korčula

Miasto to jest nazywane małym Dubrovnikiem. Czy słusznie? Oceńcie sami. Niemniej warto je odwiedzić, chociażby ze względu na przepiękne uliczki, mnóstwo punktów gastronomicznych i oczywiście niesamowitą winiarnię.

7. Šibenik

To historyczne miasto w którym nie brak godnych podziwu zabytków architektonicznych. Jednym z nich jest katedra św. Jakuba, która znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

8. Zadar

To kolejne miasto o historycznym charakterze. Jednym z zabytków które koniecznie trzeba tu zobaczyć, jest katedra św. Anastazji ukończona w XIII wieku.

9. Park Narodowy Krka

Cóż tu się dużo rozpisywać. To piękne miejsce jest krainą przepięknych wodospadów.

10. Wyspa Lokrum

To niezwykłe miejsce, oddalone jedynie kilkaset metrów od słynnego Dubrovnika. Znajduje się tu między innymi ogród botaniczny, ruiny klasztoru Benedyktynów oraz francuski Fort Royal.

Czy wiesz, że na Flotea.pl znajdziesz autokary do Chorwacji? Kliknij i sprawdź oferty wielu przewoźników.

Południowa Dalmacja – miejsca, które trzeba zobaczyć

by

Choć Chorwacja jest krajem rozległym południkowo, to warto poświęcić te kilka dodatkowych godzin w podróży, by zobaczyć południową Dalmację. Zwłaszcza, że na jej terenie znajduje się mnóstwo miejsc, które warto odwiedzić.

Co warto zobaczyć w południowej Dalmacji?

1. Wyspa Mljet

Na wyspie Mljet znajduje się przepiękny park narodowy Mljet o powierzchni ok. 5, 375 ha. Jest to najbardziej zielona wyspa znajdująca się nad Morzem Śródziemnym. Nazwa Mljet oznacza miód, co ma związek z zamieszkującymi ją dzikimi pszczołami. Można na niej spotkać rzadkie gatunki roślin czy zwierząt, niezwykłe jeziora oraz zabytki. Na wyspie znajduję się także przepiękna plaża, na której każdy może wypocząć i zachwycić się przyrodą, która go otacza. Jeżeli jesteś fanem przyrody i pięknych krajobrazów, koniecznie musisz zwiedzić tę wyspę.

2. Dubrownik

Dubrovnik jest to miasto, które koniecznie trzeba zobaczyć będąc w Chorwacji. Nazywane jest ono często wizytówką Adriatyku. Stare miasto znajduje się na światowej liście UNESCO, ponieważ można w nim znaleźć wiele zabytków pochodzących z czasów średniowiecza. Miejsce to jest idealne dla osób, które pasjonują się historią tego pięknego okresu w dziejach Europy.. Spacerując ulicami miasta możemy zobaczyć wszelkiego rodzaju fortyfikacje i mury obronne okalające miasto. Obecnie Dubrownik został odrestaurowany, dlatego możemy w nim ujrzeć domy składające się z czerwonych dachówek i białych murów, które są charakterystyczne dla miast południowej Dalmacji. Miasto to możemy zwiedzić także nocą, ponieważ jest bardzo pięknie oświetlone.

3. Góry Dynarskie

Góry Dynarskie to z kolei propozycja dla tych osób, które lubią aktywnie wypocząć. Ten masyw górski jest niezwykle duży – ciągnie się przez terytorium kilku państw. Część tego łańcucha górskiego leży na terytorium południowej Chorwacji. Jego najwyższy, chorwacki szczyt to Vrh Dinare o wysokości 1830 metrów nad poziomem morza. W masywie Gór Dynarskich leży mnóstwo pięknych miast i miasteczek, wśród których wyróżnia się Split.

Żeby lepiej poznać ten piękny skrawek Bałkanów, koniecznie trzeba odwiedzić Chorwację. Zwłaszcza, że autokary do Chorwacji pokonują ten dystans bardzo szybko, bo nawet i w kilkanaście godzin.

WYSZUKAJ OFERTY PRZEJAZDU DO CHORWACJI