Brighton życie na plaży

by

Brighton

W niedalekiej bliskości od stołecznego Londynu do którego dojedziesz busem do Anglii, około 50 minut drogi pociągiem znajduje się jedno z najsłynniejszych brytyjskich kurortów. Brighon- przyciąga ono do siebie specyficznym klimatem. Już krótkie spojrzenie na niebo i wszystko jasne- tu jak nigdzie indziej możemy poczuć bliskość chmur które zdają się być zawieszone tak nisko jak tylko się da- tuż nad czubkami drzew. To między innymi to a także sąsiedztwo pięknego Preston Parku było motywacją dla Lewisa Carolla, który właśnie w Bringhton napisał Alicję w krainie czarów.

Molo Brighton Pier

 

Angielskie Tadż Mahal -Royal Pavilon i Jerzy IV

Największy rozwój miasta- kurortu przypada na początek XIX wieku, wtedy do ówczesny król Jerzy IV podjął budowę o budowie pałacu. Przy jego projektowaniu postawiono na indyjsko-saraceński styl, tak modny w ówcześnie będącej wielką potęgą Wielkiej Brytanii. Budowa dobiegła końca w 1808 roku i odtąd król cierpiący na podagrę często odwiedzał pałac. Lubił Brighton ze względu na bliskość Londynu i fakt, że w Royal Pavilon mógł dyskretnie spotykać się ze swoją kochanką Marią Fitzherbert, którą ostatecznie potajemnie poślubił. Był do tego zmuszony ponieważ jego wybranka była wyznania rzymskokatolickiego, co było w sprzeczności z zasadami królewskiej etykiety. Po jego śmierci do Brightonu często przybywał także i jego syn- król Wilhelm IV, lecz następcy już nie byli tak dobrze nastawieni do pałacu. Dlatego większość mebli i wyposażenia z pałacu służy dziś rodzinie królewskiej na innym zamku- Windsor. Dziś w Royal Pavilon mieści się muzeum które rocznie odwiedza około 400 000 turystów.

Życie na plaży

Miasto nieprzypadkowo zyskało reputację „Londynu na plaży”. Życie na wybrzeżu kwitnie i to nie tylko przez dzień. Szczególną role w życiu miasta odgrywa molo Brighton Pier, które jest miejscem pełnym atrakcji. Znajduje się tam wesołe miasteczko z karuzelami, roller-coasterem oraz kolejką górską. Także – co nietypowe w warunkach angielskich- na plażach znajdują się plaże dla nudystów. W ogóle mieszkańcy Brighton słynną z gościnności i otwartości. Nikogo nie dziwi tu sytuacja gdy miejscowy widząc turystę który głowi się nad mapą podejdzie i spyta czy może w czymś pomóc. Również kierowcy autobusów bezproblemowo zatrzymają się w dowolnym miejscu na drodze, nie bacząc na to gdzie znajduje się przystanek. Co roku w Brighton w wakacje dla gejów i lesbijek urządzana jest parada, podczas której przez główne ulice miasta przejeżdża korowód kolorowych wozów z barwnie ubranymi homoseksualistami.

Urokliwa plaża w Brighton

Najstarsza elektrownia

Idąc wybrzeżem od Brighton Pier w kierunku Black Rock spotkać możemy najdłużej działającą bez żadnych pauz elektrycznie napędzaną linię kolejową na świecie. To Volk Electric Railway która jeździ już od 1883 roku i na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie powiększonego modelu kolejki elektrycznej.

Siedem Sióstr

Niedaleko od miasta znajdują się krajobrazy typowe dla całej wyspy- pozieleniałe pagórki, pasące się na nich krowy i cisza zmącona jedynie ledwo słyszalnym szumem morza. Lecz taki sielski obraz zaburza jeden z najpiękniejszych zjawisk przyrodniczych w całej Wielkiej Brytanii. To Seven Sisters czyli jedno z najbardziej fotogenicznych miejsc na wyspie. To takie białe urwiste klify będące na bakier z wszechogarniającą okoliczną zielenią i morskim błękitem. Miejsce to jest ogłoszone narodowym rezerwatem. Niestety morze nie zważając na ludzkie przepisy każdego roku zabiera około 40 centymetrów tego miejsca. To nie jedyna ofiara siedmiu sióstr. Dzięki Seven Sisters także pastor z okolicznej parafii ma mnóstwo roboty. Ponieważ klify upodobali sobie jako miejsce zakończenia życia samobójcy, dzielny duchowny regularnie w dzień w nocy spaceruje na wybrzeżu i służy pomocą dla ludziom decydującym się na tak desperacki krok. Wg relacji jego praca każdego roku pomaga ocalić około 10 ludzkich istnień.

Słynne klify samobójców seven-sisters

Jeśli zaciekawił cię Brighton nie czekaj, udając się tam pamiętaj o Flotea.pl . Zapraszamy do rezerwacji – także w systemie door2door.

Czy wiesz, że na Flotea.pl znajdziesz autokary do Anglii ? Kliknij i sprawdź oferty wielu przewoźników.