Bristol tanio Autobusem

by

do miasta Bristol tanio Autobusem

Palący Bristol

Bristol leży na południowym zachodzie Wielkiej Brytanii, w linii prostej dzieli go od stolicy Anglii 185 km. Do miasta Bristol dojedziesz tanio Autobusem. Przepływa przez niego rzeka Avon a z liczbą ludności wynoszącą 450 000 obywateli jest szóstym miastem Anglii. To tyle tytułem telegraficznego skrótu. Bristol niewątpliwie na tle większości angielskich miast jest bardzo urokliwym miastem a jego architektura i dzieje pokazują doskonale jasne i ciemne strony historii Imperium Jej Królewskiej Mości.

Port Floating Harbour

Bristol aż do czasów rewolucji przemysłowej był drugim pod względem wielkości i wpływów miastem na wsypie. Przyczyna tego stanu rzeczy był port stanowiący okno na świat dla miasta i okolicy. Właśnie w tym miejscu- Floating Harbour u schyłku XV wieku rozpoczynał i kończył swoje rejsy do Ameryki Giovanni Caboto, znany szerzej jako John Cobot- Włoch w służbach korony brytyjskiej którego zamorskie odkrycia były później przyczyną roszczenia praw brytyjskiej Imperium do ziem Ameryki Północnej. Gdyby nie jego rejsy, nie było to wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych, pierwszej konstytucji itp..

Floating Harbour in Bristol – Anglia

Idąc dziejami parę wieków później w 1843 roku, także z Bristolu wypłynął w świat parownik SS Great Britain, zaczynając nową technologiczną erę parowych rejsów zaoceanicznych. Sam okręt to także obiekt z ciekawą historią. Statek był taką protoplastą Titanica, w momencie wypłynięcia w rejs był największym i najbardziej luksusowym okrętem pasażerskim na świecie. Pływał po morzach i oceanach do 1884 roku po czym zacumował na długie lata na Falklandach, służąc jako statek mieszkalny, magazyn na węgiel czy też miejsce dla osób które zmuszone były odbyć kwarantannę. Na szczęście dla niego w 1970 roku brytyjski milioner Jack Hayward zorganizował ściągnięcie jednostki do portu macierzystego. Dziś parowiec służy jako pływające muzeum i jest bardzo często odwiedzany przez turystów, których w Bristolu przez rok przewija się około 9 milionów. Floating Harbour zapisał się też niestety jako największy swego czasu targ niewolników na świecie. Szacuje się, że między 1730 a 1743 rokiem „przehandlowano” w porcie o. 500 000 ludzi, trzymanych nierzadko w uwłaczającym standardzie i nieludzkich warunkach.

Innym godnym obejrzenia miejscem jest dzielnica Old City

rozpościerająca się między ulicami Corn, Broad Street i King Street. mimo upływającego czasu wciąż możemy tu poczuć, średniowieczną atmosferę miasta. Samym sercem dawniejszej handlowej dzielnicy jest Targ Św. Mikołaja gdzie po dziś dzień w każdy weekend zbierają się kupcy i rzemieślnicy oferujące swoje produkty na sprzedaż. Szczególnie znany jest budynek Corn Exchange który jest „wyposażony” w brązowe stoliki na których dobijano targu. Właśnie to poprzez zawierane na nich transakcje zrodziło się słynne angielskie powiedzenie „ to pay on the nail ”.

Bristol wiadukt

Corn Exchange

Z drugiej strony historycznego centrum Bristolu znajduje się Michaels Hill Street na której znajdują się urokliwe schody postawione przez Jonatana Blackwella- niegdyś bogatego kupca handlującego winem. Uliczka zapewnia piękny widok na najpiękniejsze miejsca w Bristolu, upodobali ją sobie lokalni artyści, sklepikarze i restauratorzy. Jest to idealne miejsce dla kupienia ręcznie wykonanej pamiątki czy wypicia lampki wina w towarzystwie urzekającej atmosfery średniowiecznej angielskiej architektury którą tu dosłownie możemy oddychać. A także do jechać do miasta Bristol tanio Autobusem

Jesienią w Bristolu
Bristol a Robinson Cruzoe

Z innych godnych wzmianki miejsc w Bristolu nie sposób ominąć The Llandoger Trow. To tawerna w której Daniel Defoe odbył rozmowę z niejakim Alexandrem Selkirikiem- szkockim żeglarzem-awanturnikiem, który swego czasu za swój nieokiełznany charakter został zmuszony do spędzenia czterech lat w samotności na bezludnej wyspie. Tak, jeśli historia to coś wam przypomina chodzi właśnie o historię Robinsona Cruzoe. Właśnie Bristol i rozmowa przy cydrze między dwoma panami posłużyła jako podstawa do napisania jednej z najsłynniejszych powieście wszech czasów. Jeśli zatem planujesz poznać więcej ciekawych historii o Bristolu nie zwlekaj i zarezerwuj podróż na Flotea.pl . Dla wszystkich osób podróżujących z Polski do Anglii oraz z Anglii do Polski mamy nowe możliwości – wyszukiwarkę przejazdów busami i autokarami.

Także w systemie door2dooor.