Opieka nad ludźmi starszymi i dziećmi w Szwajcarii

by

Opieka nad ludźmi starszymi i dziećmi w Szwajcarii – zarobki, problemy, dojazdy z Polski

Opieka nad ludźmi starszymi i dziećmi jest często wybieraną przez Polaków formą zatrudnienia w Szwajcarii. Cieszy się ona niesłabnącym zainteresowaniem ze strony zarówno młodych osób, które pierwszy raz decydują się na emigrację zarobkową, jak i już doświadczonych w zawodzie. Ile zarabia się w zawodzie opiekunki w Szwajcarii?

Zarobki w pracy jako opiekunka w Szwajcarii?

Pracować w charakterze opiekunki osób starszych może praktycznie każdy. Choć oczywiście przez agencje, jak i samych pracodawców, najbardziej cenni są pracownicy o wykształceniu profilowym i doświadczeniu. Kto jest poszukiwany na stanowisko opiekunki? Pielęgniarki, fizjoterapeuci oraz zawodowi opiekuni.

Warunkiem do podjęcia pracy w Szwajcarii jest najczęściej znajomość języka niemieckiego przynajmniej w stopniu dobrym, czyli umożliwiającym porozumienie z osobą, którą będziemy się opiekować. W Szwajcarii są dwa języki urzędowe – niemiecki i francuski – jednak to w większości kantonów niemiecki jest właśnie tym dominującym.

Zarobki szwajcarskiej opiekunki mogą wynieść nawet do 16.000 PLN brutto. Firmy zatrudniają opiekunki na podstawie szwajcarskiej umowy o pracę. W przeciwieństwie do sytuacji, jaka ma miejsce u naszego zachodniego sąsiada, w Szwajcarii opiekunki mają prawo do minimalnego wynagrodzenia. Niezależnie od zakresu swoich obowiązków pracowniczych. Wynosi ono 18,55 franka szwajcarskiego brutto na godzinę.

W Szwajcarii w zawodzie opiekunki nie funkcjonuje coś takiego jak samozatrudnienie. Nie dotyczy to zresztą tylko tego zawodu, ale również wielu innych, które są ściśle regulowane układami pracy zbiorowej.

Problemy opiekunek w Szwajcarii

Problemy osób decydujących się na emigrację zarobkową ciągle pozostają niezmienne. Konflikty z agencją, trudności z otrzymaniem należnego wynagrodzenia, a także nieprzyjemne traktowanie ze strony pracodawcy. To powoduje, że wiele opiekunek wyjeżdżających do Szwajcarii, często zmienia pracodawcę i swoich sił próbuje w różnych agencjach. Nadzieję na poprawę warunków pracy dla pechowców stanowią związki zawodowe, w których działają zarówno Polacy, jak i Szwajcarzy. Aby uniknąć niepotrzebnego stresu warto jest przed wyjazdem zawsze dokonać bardzo wnikliwego wywiadu na temat pracodawcy.

Dojazdy do Szwajcarii

Jak dojechać do Szwajcarii? Opiekunki w Szwajcarii mieszkają zazwyczaj w domach swoich pracodawców. Jak dojeżdżają z Polski? Najczęściej wybieranym środkiem transporty są oczywiście busy. Względnie tanie i gwarantują bardzo wysoki komfort. Zwłaszcza, gdy opcją jest podróż w systemie door to door.

🚌 Busy z Wrocławia do Zurychu

Busy z Wrocławia do Zurychu nasi przewoźnicy jeżdżą trzy razy w tygodniu w relacji z Adresu na Adres, a więc zamówisz busa pod wskazany adres, a on zawiezie Ciebie tam gdzie mu powiesz,  na adres który wskażesz w Zurychu lub całej Szwajcarii

🚌 Busy z Krakowa do Zurychu

Busy z Krakowa do Zurychu zawsze mamy dla Was przewozy na tej trasie, które obsługuje kilu naszych przewoźników oferujących w tej chwili około 90 tras i kilkaset połączeń które znajdziesz na stronie Flotea.pl

🚌 Busy z Katowic do Bazylea

Busy z Katowic do Bazylea to bardzo popularny i zarazem tani kierunek, podobnie jak trasa z Krakowa.


Ściągnij aplikację FLOTEA na swój telefon

      iPhona-iOS       i       Samsunga -Android

Zamów Busa lub kup bilet Autobusowy aplikacją FLOTEA

 

Za bilet zapłacisz

…w bardzo prosty sposób tak jak w zwykłym sklepie internetowym, przelewem ze swojego konta bankowego lub kartą kredytową VISA lub MASTERCARD

Jak zamówić BUSA pod dom w relacji z Adresu na Adres

by

Flotea to nie tylko portal informacyjny

…prezentujący przewoźników i kontakt do nich. Flotea to zaawansowana a zarazem prosta i bardzo intuicyjna wyszukiwarka przewozu osób na której trzema kliknięciami znajdziesz przewóz w do większości miast, miasteczek a nawet wsi w całej Europie.

To dedykowane narzędzie do zamieszczania tras dla przewoźników wożących pasażerów BUSAMI z Adresu na Adres a także dla przewoźników Autobusowych

Do przewozów BUSAMI z Adresu na Adres mamy trzy opcje zamawiania BUSA

Tutaj znajdziesz kilka sposobów aby zamówić BUSA lub kupić bilet Autobusowy:
Wyszukiwarka Flotea

1. ZADZWOŃ DO PRZEWOŹNIKA 

– każdy przewoźnik ma przydzielony indywidualny numer telefonu na który pasażerowie będą dzwonić znajdując oferty na wsze przewozy – każda rozmowa jest automatycznie przekierowywana na numer przewoźnika. 
Flotea wyniki wyszukiwania na trasie Niemcy-Polska
 

2. ZAMÓW PRZEWÓZ

– Pasażer tylko wpisuje swoje imię, nazwisko, numer telefonu i klikając ZAMÓW PRZEWÓZ – wysyła zamówienie do przewoźnika na jego adres e-mail, a także smsa z zamówieniem. Przewoźnik widząc sms oddzwania do pasażera natychmiast.
Flotea formularz zamówienia
 

3. KUP BILET

– to opcja pozwala kupować bilety online, dzięki temu każdy Pasażer zapłaci kartą kredytowa lub przelewem Bankowym za przejazd – przewoźnik będzie pewny, że pasażer nie wycofa się z przejazdu w ostatniej chwili, a pasażer że przewoźnik go zabierze. 
Chociaż wiemy jak bardzo to jest trudny rynek przewozu osób. A w szczególności przewozów BUSEM z Adresu na Adres, cały czas rozmawiamy z przewoźnikami i pasażerami próbując to rozwiązywać.
Słyszymy nieraz od Przewoźników a także Pasażerów, że niektóre rzeczy są nierozwiązywalne. A jednak stajemy na wysokości zadania, a przynajmniej próbujemy ułatwić przewoźnikom prace a pasażerom zamawianie przewozu;)

Opole miasto przewozu Osób

by

Opole to miasto w którym znajdziesz firmy przewozu Osób Autobusowe i Busami… ale Opole ma swoją legendę.

Romantyczna legenda o starym Opolu opowiada o księciu, który podczas pokonywania trasy przez gęste lasy zabłądził, a gdy w końcu udało się mu odnaleźć małą wioskę leżącą na polanie zwołał głośno „O- pole !” Tak oto wioska przekształciła się w duże, prężne miasto.
Historycy jednak nie podzielają takiej wersji wydarzeń. Według nich miasto nazwę wywodzi od rozwoju podgrodzia który stało w pobliżu lokalnego zamku. Tak czy inaczej dziś Opole jest nie tylko stolicą polskiej piosenki, co za chwilę wam udowodnimy.

Opole – widok nocą

Trochę historii

W pierwszych źródłach Opole zaistniało już w roku 849, w zapiskach nieznanego bliżej Bawarskiego geografa i ta notatka stanowi jedną z najwcześniejszych wzmianek o polskich miastach. Opole od roku 990 przynależało do Polski. W dobie rozbicia dzielnicowego księstwo Opolsko-Raciborskie było jednym z potężniejszych na terenie Śląska. Niemniej stopniowo miasto przeszło pod panowanie czeskie a później niemieckie. Do korzeni wróciło dopiero po II wojnie światowej. Ze świadków polskiej ery świetności miasta dziś ostała się tylko zamkowa wieża. To ledwie ostatni fragment pochodzącego z początków XIV wieku zamku. Co ciekawe, zamek stał na swoim miejscu jeszcze do lat trzydziestych XX wieku. Niemcy zburzyli go uzasadniając go tym, że jest zbyt kosztowny w utrzymaniu i konserwacji.
Kolejnym ze świadków piastowskich korzeni miasta jest Katedra Opolska wewnątrz której znajdziemy kaplicę piastowską, gdzie spoczywają szczątki ostatniego księcia opolskiego Jana II Dobrego, zmarłego w połowie XVI wieku. Pierwszy kościół w tym miejscu postawił tu jeszcze sam Bolesław Chrobry a dziś wieże katedry są najwyższymi punktami miasta.

Ładny most na rzece w Opolu

Warto zobaczyć/odwiedzić

Czy można w Opolu znaleźć Wenecję ? Ależ oczywiście, że tak. Okolice rzeki Młynówki stanowią dziś piękne miejsce w którym domy dosłownie wyrastają z koryta rzeki. Polecane są zwłaszcza wieczorne spacery „Opolską Wenecją” ponieważ wówczas iluminacja ukazuje całe piękno okolicznych domostw. Warto w tym miejscu wspomnieć, że dzisiejsze zabudowania w sporej części stoją na szczątkach umocnień z II wojny światowej, wraz z okoliczną synagogą której na szczęście udało się przetrwać te burzliwe czasy.
Obowiązkiem każdego przybywającego do Opola miała by też być wizyta na wyspie Bolko, która służy miastu jako ZOO. Na terenie 20 ha odnaleźć można między innymi niespotykane nigdzie indziej w Polsce uchatki kalifornijskie. Z pewnością każdemu odwiedzającemu Opole nie umknie akustyka na tutejszym dworcu kolejowym. Jest on tak zaprojektowany tak, że z jednego końca peronu bez specjalnych krzyków można domówić się z osobą stojącą na drugim jego końcu. Chyba grzechem było by także nie dodać, że dworzec stanowi architektoniczną perełkę. Prezentuje eklektyzm i łączy style: neogotycki, neorenesansowy i secesyjny.

Ciekawostki

Jedna z reprezentacyjnych ulic Opola, dziś nazywająca się Krakowską przez lata zmieniała swoje nazwy niczym filmowi amanci kobiety. Najpierw nazywała się bytomską, na cześć bramy miejskiej i kierunku w jakim była usytuowana, później w roku 1933 hitlerowcy przemianowali ją na ulicę Helmuta Brucknera, by już po roku zmienić nazwę na Hindenburgstrasse, w roku 1949 ulica na cztery lata stała się po raz pierwszy Krakowską, by w latach 1949-56 być nazwaną na cześć wielkiego przywódcy- Józefa Stalina. Takie to oto już ulicy Krakowskiej przypadki- podobnie jak samo Opole, sporo ona przeżyła. Na koniec wspomnieć warto, że we wspomnianej już wcześniej katedrze opolskiej służył w roku 1920 biskup Achilles Ratti lepiej znany jako papież Pius XI. Został on skierowany na Opolszczyznę jako komisarz plebiscytowy do spraw kościelnych. Przyszły papież zmuszony został szybko do dymisji przez przedstawicieli polskiego episkopatu, którzy zarzucali mu zbytnie sprzyjanie Niemcom. Zapewne nie podejrzewał, że za 2 lata stanie się następca św. Piotra i przyjdzie mu pełnić swą funkcję w jednym z najgorszych czasów w dziejach.

Atrakcja opola – kolorowa fontanna
Opole to miasto zdominowane przez firmy przewozu osób 😉

Jeśli zaciekawiło cię zatem Opole nie czekaj, udając się tam pamiętaj o Flotea.pl . Zapraszamy do rezerwacji busa – także w systemie door2door.

Czy wiesz, że na Flotea.pl znajdziesz autokary wyjazdy z Opola ale także do Opola z większości zakątków Europy ? Kliknij i sprawdź oferty wielu przewoźników.

Helsinki tutaj zawsze znajdziesz portfel

by

Szczęśliwe miasto dla zapominalskich

Helsinki tutaj zawsze znajdziesz portfel – Jeśli jesteś zapominalski, zdarza Ci się nie pamiętać o urodzinach żony czy też dziewczyny, jesteś nerwowy, zestresowany a do tego lubisz gubić portfel zapraszamy do Helsinek. To miejsce w którym statystycznie na 12 zagubionych portfeli odnajduje się aż 11 z nich, a więc tylko

Helsinki to szczęśliwe miasto

Helsinki tutaj zawsze znajdziesz portfel

to także dobre miejsce do wypoczynku, a zarazem jeden z największych portów w tej części Bałtyku. Droga do Helsinek może wieść różnymi ścieżkami. Można wybrać najłatwiejszą i najszybszą z dróg – podróż samolotem z Warszawy. Lot trwa niecałe 3 godziny. Dolecieć także można z innych polskich miast, ale takie połączenia oferowane są tylko z przesiadką. Dostać się do skandynawskiej stolicy Helsinek dojechać autobusem – tamtejszy dworzec Kamppi należy do jednych z najnowocześniejszych i najbardziej ruchliwych dworców w Europie.

Kamppi obsługuje około 700 autobusów.

Dziennie obsługuje około 700 dalekobieżnych autobusów na dobę. Jednak najłatwiejszym i co rzadko się zdarza, niewątpliwie najbardziej opłacalnym a także najciekawszym sposobem dostania się do głównego miasta Finlandii jest komunikacja morska. Już od paru lat można dostać się do Helsinek niezależnie od aury na Bałtyku. Helsinki posiadają olbrzymi port, który już w roku 2011 przełamał magiczną granicę 10 mln obsłużonych podróżnych.

W związku z rosnącym z roku na rok ruchem turystycznym Finowie stale w niego inwestują. Oddany do użytku w tym roku nowy terminal spowodował, że Helsinki, jeśli chodzi o liczbę przeprawionych pasażerów depczą do piętach największemu portu promowemu w Europie- brytyjskiemu Dover. A mają w walce o palmę pierwszeństwa z Brytyjczykami olbrzymi atut- to pełne uroku i zabytków miasto, od dawna będące pomostem między wpływami szwedzkimi a imperialną Rosją. Warto odwiedzając Helsinki wziąć pod uwagę możliwość zwiedzanie ich razem z innymi nadbałtyckimi miastami położonymi niedaleko. Oferty biur podróży coraz częściej proponują taki „pakiet” turystyczny obejmujący oprócz Helsinek także: Tallin, Sankt Petersbung i Rygę.

Bardzo dobrze skomunikowana z Helsinkami jest zwłaszcza stolica Estonii. Najtańsze połączenie w obie strony to wydatek zaledwie około 30 Euro. Dla bardziej zamożną kieszeń także się coś znajdzie. Ekspresowy katamaran, jest co prawda sporo droższy ale tę samą trasę pokonuje w zaledwie godzinę i czterdzieści pięć minut. Zarówno na lotnisku jak i w helsińskim porcie można skorzystać z przechowalni bagażu, jest dostępne także Wi-Fi i sklep wolnocłowy.

Turystycznie Helsinki

przyciągają zwłaszcza jedynym w swym rodzaju kościołem Teppeliaukion Kirkko, to świątynia w całości wydrążona w skale, której kopuła widoczna z góry przypomina bardziej UFO które zaliczyło twarde lądowanie na ziemi, niż dach świątyni chrześcijańskiej. Tak czy inaczej, wrażenia estetyczne z zewnątrz jak i w środku kościoła godne są zobaczenia.

Spacerując, czy też podróżując po mieście publicznymi środkami komunikacji, szybko dostrzec można, że miasto, podobnie jak cały kraj otoczone jest jeziorami. W samym mieście jest ich 300 a w całej Finlandii ich liczba sięga niebotycznej liczby 188 000. Nie dziwi więc fakt, że od wielu lat jednym z najbardziej prestiżowych rajdów samochodowych jest odbywający się tu, mający bajeczną nazwę rajd 1000 jezior.

Wracając do samego miasta, działa tu rozbudowana komunikacja autobusowa, tramwajowa, oraz jest także jedna trasa metra. Trasę między lotniskiem, a będącym dobrym punktem orientacyjnym dworcem kolejowym, pokonujemy miejską komunikacją w około 30 minut. W Helsinkach dobrze jest wyposażyć się w bilet całodzienny obejmujący także w cenie także podróże tramwajami wodnymi i promami. Koszt takiego biletu to 9 Euro. Oczywiście co jest już standardem w europejskich miastach, działa także prężnie sieć rowerów miejskich.

Wypożyczenie roweru

na cały dzień to wydatek 5 Euro, w weekend zapłacimy za całe dwa dni 10 Euro. Żółtymi rowerami poruszać możemy się praktycznie po całym mieście. Warto zwiedzając Helsinki pamiętać, że najlepszą porą na zobaczenie tego miasta jest lato. Ze względu na mroźne zimy, położenie przy morzu, oraz nisko świecące słońce, podróż w inną porę roku może się skończyć dla przeciętnego Kowalskiego silnym szokiem klimatycznym.

Z innych miejsc wartych odwiedzenia w stolicy Finlandii warto wymienić chociażby plac Senacki, na którym oprócz jak najbardziej prawdziwej katedry luterańskiej już dwukrotnie zbudowano… kościół ze śniegu, w którym także odbywały się nabożeństwa. Na głównym placu stoi monument mówiący dużo o dziejach Finów. To pomnik cara Aleksandra II – tego z władców Rosji za którego śmierć odpowiadał Polak- Ignacy Hryniewiecki. Car padł martwy po udanym zamachu bombowym, mając podobno w ręku plan reformy wielkiego imperium. Aleksander, był to dobrze wspominany przez Finów władca. Pamiętać należy, że w większości Rosjanie- podobnie jak u nas – są przez Finów najogólniej mówiąc, średnio lubiani. Warto będąc w centrum także parę chwil poświęcić na zobaczenie budowy fińskiego parlamentu. Zaprojektował go Alvar Aalto, z pewnością zajmujący w rozmaitych spisach architektów pierwszą pozycję jeśli wziąć pop uwagę alfabet.

Po skończonym zwiedzaniu,

szukając chwili otuchy swoje ślady warto pokierować do hotelu Katanajoka. To unikalne miejsce to nic innego jak… nieczynne więzienie przemienione w 2002 w przytułek dla turystów. Hotel oferuje nie tylko nocleg w pomieszczeniach gdzie całkiem niedawno skazańcy odsiadywali karę, ale także dobrą kuchnie, oraz możliwość odwiedzenia- dla chętnych- prawdziwej, zachowanej w oryginalnym stanie celi. Podsumowując – Helsinki, wbrew nazwie sugerującej zwłaszcza osobom pochodzącym z krajów anglosaskich – że znajdują się w piekle oferują dużo, zwłaszcza tym turystom lubiącym klimat miasta żyjącego w harmonii z naturą. Co warto wiedzieć, za wszystko inne zapłacić można kartą. Konia z rzędem temu kto znajdzie w fińskiej stolicy miejsce bez możliwości zapłacenia przez terminal płatniczy. Także na portalu flotea.pl możesz łatwo zapłacić katą kredytową za bilet do Polski