8 rzeczy, których nie wiesz o Belgii

by

Jest 8 rzeczy których nie wiesz o Belgii, o tym, że Belgia to kraj czekolady i frytek, wie prawie każdy. Często jednak skojarzenia z tym niezwykłym krajem na tym się kończą. Chcesz dowiedzieć się więcej o Belgii i jej mieszkańcach? Oto 8 rzeczy, których nie wiedziałeś o tym kraju!

1. Piwo

To nie pomyłka. Belgia to kraj piwa – produkowanych jest tutaj ponad 800 gatunków tego złocistego napoju. Belgowie piją średnio 150 litrów piwa na osobę rocznie.

2. Brukselka

Kapusta brukselska – popularna brukselka – naprawdę pochodzi z Belgii, gdzie jest uprawiana od stuleci. Obecnie największymi producentami tego warzywa są Holandia, Niemcy i Wielka Brytania.

3. Czekolada

Belgia produkuje rocznie ok. 220 tysięcy ton czekolady. W przeliczeniu, to ponad 20 kilogramów na jednego mieszkańca tego kraju! Co ciekawe, czekolada nie jest wśród Belgów szczególnie popularna – postrzega się ją głównie jako towar eksportowy. Największym punktem sprzedaży czekolady na świecie jest… międzynarodowe lotnisko w Brukseli.

4. Quick

Najpopularniejszą w Belgii siecią restauracji fast-food jest Quick. Założona w 1971 roku, jest równocześnie najstarszą siecią barów tego typu w Europie.

5. Zakupy

W Belgii znajdziemy również jedne z najstarszych w Europie galerii handlowych. Galeries St Hubert, czyli Pasaż św. Huberta w Brukseli otwarto w 1847 roku! Dziś to miejsce tworzą głównie butikowe sklepiki, kawiarenki i małe galerie sztuki.

6. Basen

Nemo33 to drugi najgłębszy na świecie basen, niezwykle popularny wśród płetwonurków. Znajduje się w Brukseli. Zbiornik mierzy 33 metry głębokości i mieści 2,5 mln litrów wody. Niezwykłym urozmaiceniem, jakie możemy w nim znaleźć, są podwodne jaskinie, częściowo wypełnione powietrzem.

7. Drogi

Belgia może pochwalić się największym na świecie zagęszczeniem dróg i linii kolejowych. Kraj zajmuje także 3. miejsce pod względem liczby pojazdów przypadających na kilometr kwadratowy.

8. Tramwaj

Czym jeszcze może zaskoczyć Cię Belgia? Tramwajem! A konkretniej – najdłuższą na świecie linią tramwajową, liczącą blisko 70 km. Jej trasa zaczyna się w Adinkerke (stacja kolejowa De Panne), a kończy na dworcu kolejowym Knokke-Heist. Cały przejazd zajmuje ok. 2,5 godziny. Miejscami tory biegną bezpośrednio wzdłuż brzegu morza.