Ilu Polaków mieszka w Holandii i gdzie najwięcej?

by

W maju 2007 roku rząd Holandii postanowił otworzyć granice swojego kraju dla imigrantów z nowych państw UE. Według wstępnych szacunków, do tego pięknego kraju miało wyjechać zaledwie 10 – 20 tysięcy Polaków. Jak bardzo mylono się w tych statystykach, można było zobaczyć rok później. Według ostrożnych danych, liczba ta już wtedy przekroczyła 100 tysięcy osób.

Ilu Polaków mieszka w Holandii?

Dziś (dane na 2016 rok) liczba Polaków w Holandii przekroczyła 250 tysięcy. Czy to dużo? Jeśli weźmiemy pod uwagę, że w rekordowym czasie (to jest rok 2011) do Holandii przybyło aż 19 tysięcy Polaków rocznie (dla porównania Turków przybyło w tym samym roku 17 tysięcy), to faktycznie – liczba ta może robić wrażenie. Tym bardziej, że mamy do czynienia z małym krajem o niewielkiej liczbie ludności.

Gdzie są największe skupiska Polaków w Holandii?

Jeśli mamy w planach wyjazd do Holandii i szukamy największych skupisk Polaków, koniecznie wybierzmy się do regionów takich jak Flevoland, Brabancja i północna Limburgia. Jeśli zaś chodzi o konkretne miasta, to największym skupiskiem naszych rodaków będzie oczywiście Haga – według tamtejszych władz, Polacy stanowią już ponad 6 procent lokalnej społeczności.

Pozostałe miasta, w których możemy dość łatwo usłyszeć język polski to między innymi: Rotterdam, Venlo (i okolice), Eindhoven, Lejda, Haarlem, Aalsmer i Amsterdam. Północne części Holandii są z reguły rzadziej wybierane przez naszych rodaków.

Co możemy robić w Holandii?

W przeciwieństwie do Niemiec lub do Austrii, Holandia to kraj w którym raczej będziemy pracować fizycznie. „Raczej” nie oznacza oczywiście „na pewno” – bo wielu Polaków pracuje w tym kraju również na poważnych stanowiskach kierowniczych. Jeśli jednak szukamy szybkiej, mało wymagającej pracy, za którą dostaniemy dużo pieniędzy, Holandia jest dobrym wyborem.

O możliwościach zarabiania w Holandii piszemy również w innym artykule.

Wyjeżdżasz do Holandii? Mamy dla Ciebie nową wyszukiwarkę połączeń autokarowych i przejazdów busami w całej Europie. Teraz możesz wyszukiwać i wybierać spośród najlepszych ofert wielu przewoźników. Wejdź na flotea.pl, znajdź najlepszą ofertę przejazdu do Holandii i wygodnie kup bilet online.

Jedziesz do pracy do Holandii? Zobacz kogo Holendrzy potrzebują do pracy i poznaj 6 sposobów na dodatkowy zarobek

by

Coraz więcej Polaków decyduje się na emigrację w celach zarobkowych. Bardzo często wyjeżdżają do pracy do Holandii, do Niemiec, do Anglii, czy innych krajów.

12 proc. Polaków myśli o emigracji

Od czasu kiedy Unia Europejska otworzyła swoje granice, przez wiele lat coraz więcej i więcej Polaków decydowało się na emigrację. Obecnie ten trend zwolnił (12 proc. Polaków myśli o emigracji zarobkowej: źródło) Część osób decyduje się wyjechać na studia, druga grupa to już studiujący, którzy opuszczają kraj w trakcie wakacji w celach zarobkowych. Jest też wiele osób, które decydują się na dłuższy wyjazd. W Holandii przeciętne wynagrodzenia znacznie przewyższają Polskie standardy, więc propozycja jest jak najbardziej kusząca. Emigrują nawet inżynierowie i lekarze, którzy są jednymi z najlepiej zarabiających grup społecznych w Polsce.

Najbardziej poszukiwane stanowiska pracy w Holandii

Chociaż wyjeżdżają ludzie wykonujący przeróżne zawody, to największe szanse znalezienia dobrej pracy posiadają ludzie, którzy są: inżynierami, profesorami uniwersytetu, dentystami, dyrektorami banku, adwokatami, pilotami samolotów, dyrektorami, ministrami, notariuszami oraz chirurgami. Te zawody są poszukiwane (i zarazem najlepiej opłacane) przez pracodawców holenderskich.

Inne popularne sposoby na zarobek w Holandii

Oczywiście zatrudnienie się w konkretnej branży jest głównym dochodem, jednak istnieją popularne sposoby, aby dochód swój powiększyć.

1. SKUP

Popularnymi produktami do skupowania są grzyby oraz metale. Jeśli ktoś ma czas i chęci do zbierania rozmaitych urządzeń to jest w stanie uzbierać duże ilości metali kolorowych. Oprócz kwestii zarobkowej (mimo, że nie jest to nie wiadomo jak duża kwota) zaletą jest dbanie o środowisko.

2. MLM

Drugim sposobem jest tak zwany Multi Level Marketing, dzięki któremu przy odrobinie wkładu czasowego oraz pieniężnego można sporo dorobić.

3. WYPRZEDAŻE GARAŻOWE

Raz do roku można urządzić wyprzedaż garażową lub pójść na duży tak zwany rommelmarkt. Jest to opłacalne, jednak jest warunek – trzeba posiadać dużo towaru. Dla niektórych jest to główna metoda zarobku.

4. WŁASNY SKLEP INTERNETOWY

Pomysł ten wymaga pewnej znajomości internetu oraz e-marketingu. Istnieje wiele firm albo producentów, dzięki którym nie trzeba mieć wcale zaplecza towarowego. Po prostu tworzy się swój własny sklep internetowy i zamówienia wysyłane są bezpośrednio od hurtowni czy producenta. Wówczas trzeba tylko szukać klientów.

5. GOTOWANIE

Dla osoby, która posiada duże umiejętności kulinarne dobrym sposobem na zasilenie budżetu jest pieczenie ciast i tortów lub przygotowywanie domowej roboty dżemów, nalewek, kompotów. Jeśli tylko zasmakują klientom, można mieć pewność, że będzie to opłacalny interes.

6. OPIEKA NAD DZIEĆMI I ZWIERZĘTAMI

Często nie jest to praca wpisana w rejestry, a jedynie praca dorywcza. Chętnych znajdzie się zawsze, ponieważ ludzie często podróżują lub długo pracują i ich podopiecznymi w tym czasie nie ma się kto zająć.

Jedziesz do pracy do Holandii? Sprawdź oferty połączeń autobusowych oraz przejazdów busami do Holandii. Skorzystaj z opcji door2door (przejazd ze wskazanego adresu do wskazanego celu) i wygodnie kup bilet online.