Opole miasto przewozu Osób

by

Opole to miasto w którym znajdziesz firmy przewozu Osób Autobusowe i Busami… ale Opole ma swoją legendę.

Romantyczna legenda o starym Opolu opowiada o księciu, który podczas pokonywania trasy przez gęste lasy zabłądził, a gdy w końcu udało się mu odnaleźć małą wioskę leżącą na polanie zwołał głośno „O- pole !” Tak oto wioska przekształciła się w duże, prężne miasto.
Historycy jednak nie podzielają takiej wersji wydarzeń. Według nich miasto nazwę wywodzi od rozwoju podgrodzia który stało w pobliżu lokalnego zamku. Tak czy inaczej dziś Opole jest nie tylko stolicą polskiej piosenki, co za chwilę wam udowodnimy.

Opole – widok nocą

Trochę historii

W pierwszych źródłach Opole zaistniało już w roku 849, w zapiskach nieznanego bliżej Bawarskiego geografa i ta notatka stanowi jedną z najwcześniejszych wzmianek o polskich miastach. Opole od roku 990 przynależało do Polski. W dobie rozbicia dzielnicowego księstwo Opolsko-Raciborskie było jednym z potężniejszych na terenie Śląska. Niemniej stopniowo miasto przeszło pod panowanie czeskie a później niemieckie. Do korzeni wróciło dopiero po II wojnie światowej. Ze świadków polskiej ery świetności miasta dziś ostała się tylko zamkowa wieża. To ledwie ostatni fragment pochodzącego z początków XIV wieku zamku. Co ciekawe, zamek stał na swoim miejscu jeszcze do lat trzydziestych XX wieku. Niemcy zburzyli go uzasadniając go tym, że jest zbyt kosztowny w utrzymaniu i konserwacji.
Kolejnym ze świadków piastowskich korzeni miasta jest Katedra Opolska wewnątrz której znajdziemy kaplicę piastowską, gdzie spoczywają szczątki ostatniego księcia opolskiego Jana II Dobrego, zmarłego w połowie XVI wieku. Pierwszy kościół w tym miejscu postawił tu jeszcze sam Bolesław Chrobry a dziś wieże katedry są najwyższymi punktami miasta.

Ładny most na rzece w Opolu

Warto zobaczyć/odwiedzić

Czy można w Opolu znaleźć Wenecję ? Ależ oczywiście, że tak. Okolice rzeki Młynówki stanowią dziś piękne miejsce w którym domy dosłownie wyrastają z koryta rzeki. Polecane są zwłaszcza wieczorne spacery „Opolską Wenecją” ponieważ wówczas iluminacja ukazuje całe piękno okolicznych domostw. Warto w tym miejscu wspomnieć, że dzisiejsze zabudowania w sporej części stoją na szczątkach umocnień z II wojny światowej, wraz z okoliczną synagogą której na szczęście udało się przetrwać te burzliwe czasy.
Obowiązkiem każdego przybywającego do Opola miała by też być wizyta na wyspie Bolko, która służy miastu jako ZOO. Na terenie 20 ha odnaleźć można między innymi niespotykane nigdzie indziej w Polsce uchatki kalifornijskie. Z pewnością każdemu odwiedzającemu Opole nie umknie akustyka na tutejszym dworcu kolejowym. Jest on tak zaprojektowany tak, że z jednego końca peronu bez specjalnych krzyków można domówić się z osobą stojącą na drugim jego końcu. Chyba grzechem było by także nie dodać, że dworzec stanowi architektoniczną perełkę. Prezentuje eklektyzm i łączy style: neogotycki, neorenesansowy i secesyjny.

Ciekawostki

Jedna z reprezentacyjnych ulic Opola, dziś nazywająca się Krakowską przez lata zmieniała swoje nazwy niczym filmowi amanci kobiety. Najpierw nazywała się bytomską, na cześć bramy miejskiej i kierunku w jakim była usytuowana, później w roku 1933 hitlerowcy przemianowali ją na ulicę Helmuta Brucknera, by już po roku zmienić nazwę na Hindenburgstrasse, w roku 1949 ulica na cztery lata stała się po raz pierwszy Krakowską, by w latach 1949-56 być nazwaną na cześć wielkiego przywódcy- Józefa Stalina. Takie to oto już ulicy Krakowskiej przypadki- podobnie jak samo Opole, sporo ona przeżyła. Na koniec wspomnieć warto, że we wspomnianej już wcześniej katedrze opolskiej służył w roku 1920 biskup Achilles Ratti lepiej znany jako papież Pius XI. Został on skierowany na Opolszczyznę jako komisarz plebiscytowy do spraw kościelnych. Przyszły papież zmuszony został szybko do dymisji przez przedstawicieli polskiego episkopatu, którzy zarzucali mu zbytnie sprzyjanie Niemcom. Zapewne nie podejrzewał, że za 2 lata stanie się następca św. Piotra i przyjdzie mu pełnić swą funkcję w jednym z najgorszych czasów w dziejach.

Atrakcja opola – kolorowa fontanna
Opole to miasto zdominowane przez firmy przewozu osób 😉

Jeśli zaciekawiło cię zatem Opole nie czekaj, udając się tam pamiętaj o Flotea.pl . Zapraszamy do rezerwacji busa – także w systemie door2door.

Czy wiesz, że na Flotea.pl znajdziesz autokary wyjazdy z Opola ale także do Opola z większości zakątków Europy ? Kliknij i sprawdź oferty wielu przewoźników.