Wielka Historia Freiburga i przewozy osób Niemcy-Polska

by

Freiburg

Gdyby ktoś chciał zobaczyć piękne miasto w którym piękno skrywa się w detalach niech pakuje plecak i szybko udaje się do Freiburga przewozem osób Niemcy-Polska. Tu właśnie wielka historia splata się z piękną architekturą, okolicznymi górami i przecinającymi miasto strumykami. Dodatkowo ze względu na bliskość Francji i Szwajcarii (około 40 kilometrów) Freiburg stanowi doskonałą bazę wypadową do sąsiednich krajów.

Trochę historii

Tak gęsto obecne na starym mieście strumyki to pozostałość po średniowiecznych czasach w których mieszczanie zbudowali taki system strumyków chroniąc się przed wszechobecnym w tym czasie brudem i zarazkami oraz wybuchającymi wtedy także bardzo często pożarami. Do XVI wieku potoki służyły też jako miejsce do pozbywania się nieczystości, lecz wówczas rada miejska zakazała tego typu praktyk. Widać już wtedy Niemcy zdawali sobie sprawę, jak bardzo opłaca dbać o swoje środowisko życia. Wracając do dziejów miasta wspomnieć należy, że na przestrzeni wieków bardzo często zmieniała się tu władza. Do 1368 roku rządzili tu niepodzielnie lokalni książęta, lecz mieszczanie nie mogący znieść surowych rządów tych władców, sami zdecydowali się u nich wykupić, oddając zwierzchnictwo nad sobą w ręce dynastii Habsburgów.

Stare masto – Freiburg

To właśnie oni w 1457 roku założyli słynny Uniwersytet Freiburski. W XVII wieku miasto przeżyło wiele zawirowań. Wiele razy było odbijane z rak do rąk w czasie wojny trzydziestoletniej przez walczące przeciwko sobie wojska: szwedzkie, duńskie, francuskie czy austriackie. W końcu tego to wieku Ludwik XIV, król Francji, przyłączył je do swego królestwa by stracić je w zaledwie paręnaście lat później. Później, aż do zjednoczenia Niemiec Freiburg należał już samodzielnego księstwa Badenii.

Warto odwiedzić/zobaczyć

Jest parę miejsc we Freiburgu szczególnie godnych polecenia. Na pierwszy ogień można obrać za cel rynek ze szczególnie pięknymi budynkami Starego i Nowego Ratusza. Nieopodal warto też odwiedzić przepiękna katedrę Münster, będącą prawdziwą architektoniczną perełką, pełną rzeźb i bogatych zdobień. Katedra zbudowana jest w całości z czerwonego piaskowca. W pobliżu placu na którym się ona znajduje ciągnie się jedna z głównych ulic miasta czyli Kaiser-Joseph-Straße, na której krzyżują się tory tramwajowe wiodące niemal z każdego zakątka miasta. Między innymi na tej ulicy stoi jedna z najciekawszych budowli miejskich czyli Basel Hof, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza Trybunał Bazylejski. Nazwa wzięła się stąd, że znaleźli tu swego czasu schronienie biskupi z Bazylei uciekający przed prześladującą ich reformacją. Z kolei jeśli ktoś jest chętny zobaczyć panoramę miasta nic prostszego.

Słynna Katedra Munster

Wystarczy udać się na sąsiadujące od wschodu z miastem wzniesienie Schlossberg z którym możemy podziwiać piękną okolicę pogranicza Niemiecko-Szwajcarsko-Francuskiego. Nie umknie nam stamtąd absolutnie nic, żadna z dominant miasta. Zatem jak na dłoni zobaczymy dominujące nad nim wieże kościołów: Serca Jezusowego oraz św. Jana z wysokimi podwójnymi wieżami. Jedną z głównych atrakcji samego wzgórza jest wieża wieża Bismarcka osiągająca wysokość 12,5 metra. Znajdziemy też na wzniesieniu kamienny pomnik postawiony na cześć I wojny światowej.

Ciekawostki

Ze względu na dużą ilość słonecznych dni w roku Freiburg znany jest jako niemiecka stolica elektrowni słonecznych. Prócz Schlossbergu

Freiburg, Breisgau

popularnym szczytem w okolicach Fryburga jest wzniesienie Kaiserstuhl gdzie wg. legend spoczywa dawny niemiecki cesarz Fryderyk Barbarossa (Ten na cześć którego Hitler nadał nazwę planu podboju ZSRR). Według lokalnych legend ma on przebudzić się jeśli tylko Niemcom będzie zagrażać jakieś niebezpieczeństwo. Góra ma pochodzenie wulkanicznie, a w jej nazwa pochodzi stąd, że w jej sylwetce ktoś kiedyś dopatrzył się tronu. Same góry Schwarzwaldu ( czyli czarnych gór) od niepamiętnych czasów miały ponurą sławę niebezpiecznych i niedostępnych ze względów na ich gęste zalesienie. Obawiali się ich także starożytni Rzymianie, stąd też granica ich imperium sięgała właśnie do tych okolic.

Jeśli zaciekawił cię Freiburg nie czekaj, udając się tam pamiętaj o Flotea.pl . Zapraszamy do rezerwacji – Busa z Niemiec do Polski także w systemie door2door.

Czy wiesz, że na Flotea.pl znajdziesz autokary do Freiburgu ? Kliknij i sprawdź oferty wielu przewoźników.

Piękny Lublin i Busy Holandia Polska lubelskie

by

Lublin

Mało jest na mapie naszego państwa takich miast w którym młodość odgrywała by jedną z głównych ról. Lublin to nie tylko miasto studentów, ale także miejsce gdzie znajduje się dużo ciekawych zabytków, mnóstwo zieleni a czas jakby płynie tu wolnej. I taka ciekawostka, czy wiecie że Lubelskie to region do którego najczęściej dojeżdżają busy na trasie Holandia Polska.

Cebularz – tradycyjna przekąska prosto z Lublina, idealna do piwa

Trochę historii

W zeszłym roku miasto obchodziło okrągłą rocznicę 700 istnienia. Aczkolwiek archeologowie doszukali się na terenie miasta śladów osadnictwa już z V wieku n.e. W 1224 Lublin zyskuje prawa miejskie. Wyjątkową rolę nadali miastu Jagiellonowie. W stającym na Starym mieście kościele Dominikańskim podpisany został akt Unii Lubelskiej wiążący na parę stuleci dzieje Polski i Litwy, natomiast na placu imienia tejże Unii król Władysław Jagiełło. Zdecydował sę wznieść kościół Marii Panny Zwycięskiej, decyzja ta była następstwem zwycięstwa Rzeczpospolitej nad Krzyżakami w bitwie pod Grumwaldem. Lublina przez wieki niestety nie omijały zawieruchy dziejowe.

Prawdziwy cios w serce zadali miastu Szwedzi w 1656 roku niszcząc doszczętnie tutejszy zamek. Budowlę którą dziś widzimy na jego miejscu to carskie więzienie zbudowane przez zaborców w XIX wieku. Z prawdziwego zamku ostał jedynie donżon pełniący dziś rolę punktu widokowego oraz kaplica Trójcy Świętej skrywająca m.in. panoramę Lublina z czasów Jagiellońskich. Co ciekawe region Lubelszczyzny jako jedyny w skali Polski posiada swój własny styl architektoniczny zwany renesansem Lubelskim.

Lublin – połączenie nowoczesności z tradycyjną zabudową.

 

Drugą wielką katastrofą w dziejach miasta była ostatnia wojna i zlikwidowanie dzielnicy żydowskiej. Żydzi przed wojną stanowili jedną trzecią ludnością miasta, większość z nich zginęła w obozach na Majdanku bądź też obozie racy przy dzisiejszej ul. Lipowej.

Ze śladów obecności Żydów ostał się dziś praktycznie tylko wielki Kirkut i budynek Jeszywas Chachmej Lublin, będący kiedyś największą uczelnią talmudyczną na świecie. Miasto żydowskie którego dziś praktycznie już nie ma znajdowało się z sporej większości na terenie dzisiejszego terenie dworca autobusowego i ulicy Lubartowskiej.

Warto zobaczyć/odwiedzić

Jak już wspomniano Lublin to miejsce gdzie ciągle się coś dzieje, dlatego też warto przybyć tu w czasie wakacji gdy odbywają się najważniejsze imprezy, a są nimi Jarmark Świętojański czy też Carnaval Sztuk Mistrzów. Wtedy miasto ożywa na dobre, staje się bardzo kolorowe, odbywają się koncerty, pokazy akrobatów, kuglarzy, cyrkowców, spotkania wszędzie jest ogólnie głośno i wesoło.
Gdyby jednak ktoś bardziej cenił sobie spokój i ciszę na łonie natury również będzie miał co robić. Lublin dosłownie poprzecinany jest malowniczymi wąwozami, co ciekawe większość z nich położona jest na terenie miejskich osiedli, co w zasadzie jest ewenementem, nie tylko na skalę polską. Warto także poświęcić swój czas będąc tu na spacer wzdłuż doliny Bystrzycy. Jako punkt wyjściowy obrać można most nazwany (jakże by inaczej) Mostem Kultury a skończyć nad Zalewem Zemborzyckim gdzie położony jest basen, można skorzystać z wyciągu kitesurfingowego i popływać łódką.

Ciekawostki

Lublin jest miejscem gdzie spotkać można Superzbieracza. Jest to pewien pan który dziś przeszedł już za żywa do miejskich legend. Powstają o nim m.in. filmy na Youtube. Kimże jednak jest ów tajemniczy człowiek ? Otóż superzbieracz to nieznany bliżej z imienia i nazwiska pan który na pewnym etapie życia doszedł do wniosku, że będzie zarabiał zbierając puszki i butelki po piwie jakim raczą się studenci na terenie kampusu studenckiego. Lecz nie robił tego ot tak po prostu. Uczynił ze zbierania butelek sztukę.

Każdy kto spotkał superzbieracza wie, że zawsze gdy on się pojawia można liczyć na uśmiech, drobny żart, z najsłynniejszym „Czy jest dziś moc ? „ na czele.

Jak łatwo się domyślić superzbieracz niejako zmonopolizował ten obszar działalności ludzkiej, a że lubelski kampus studencki do małych nie należy, krążą słuchy, że za zarobione pieniądze stał się on właścicielem knajpy z kebabem. W każdym razie człowiek ten w wielkim stopniu przyczynił się do zawyżenia standardów i przestano w Lublinie patrzeć się na ludzi takich jak on jedynie z kategoriach patologii i menelstwa.

 

Transport – przewóz osób Autokary i Busy Niemcy Polska codziennie lubelskie

Zatem jeśli zaciekawił cię Lublin nie czekaj, udając się tam pamiętaj o Flotea.pl . Zapraszamy do rezerwacji przewozów – także w systemie door2door na trasach – Busy Holandia Polska lubelskie, a także Busy do Holandii lubelskie.

Czy wiesz, że na Flotea.pl znajdziesz także autokary do Lublina z większości miast Europy? Kliknij i sprawdź oferty wielu przewoźników.