Bremen przypomina Holandię

by

Brema

To leżące na północy Niemiec miasto dzięki swojemu romantycznemu charakterowi wciąż przyciąga coraz to większą rzeszę turystów, którzy przyjeżdżają Autobusem lub Busem do Brema. W Bremie nie tylko możecie wypróbować rejsu po rzece Wezerze ale także w nieco bardziej komfortowych warunkach odbyć spływ elektryczną łódką po niezliczonych miejskich kanałach. Tak, tak, właśnie Brema jak żadne inne niemieckie miasto przypomina sąsiadującą z Niemcami Holandię.

Historyczna ulica w Bremen – zabudowa Holenderska

Trochę historii

Podobieństwo z holenderskimi miastami nie wzięło się z znikąd. W Bremie od stuleci kwitł handel, zwłaszcza towarami które można było spławiać po okolicznej rzece Wezerze. Lecz problem polegał na tym, że rzeka była zbyt piaszczysta i zbyt często docodziło do tworzenia się mielizn. Z pomocą swego czasu przyszli doświadczeni inżynierowie z nizinnego kraju i zmienili ten stan rzeczy.

W każdym razie pierwsza wzmianka o mieście pojawia się w kronikach już w 782 roku, a w XI i XII wieku jego znaczenie było już na tyle duże, że zdecydowano się zbudować wielką przystań- Bremenhaven- nieco oddaloną od miasta, która do dziś zresztą pełni rolę filii Bremy i służy do wywożenia w świat towarów które wcześniej zostały przehandlowane tutaj. Pozycja miasta z upływem czasu ciągle rosła i w 1358 roku przyjęto ją w poczet miast Hanzatyckich. W połowie XVII wieku cesarz niemiecki Fryderyk II nadaje miastu status niezależnego miasta-państwa. Co ciekawe w głównej mierze Brema wzbogaciła się wywożąc w świat polskie zboże i drewno z rosyjskich lasów.

Warto zobaczyć/ odwiedzić

Do dziś jednym z symboli miasta jest miejski ratusz, pochodzący z XV wieku, szczególnie będąc już w środku polecamy zobaczyć salę bankietową, gdzie obserwować możemy przepych i luksus dawnych wieków a wszystko to w sąsiedztwie unoszących się nad nad naszymi głowami makietami statków jakie kiedyś zawijały do Bremy.
Innymi z symboli miasta położonymi na terenie miejskiej starówki jest Markplatz z zachowanymi pięknymi domami mieszczańskimi i rzeźbą Rolanda, która od wieków symbolizuje niezależność Bremy. Uliczki w historycznej części miasta bogacie zdobione brązowymi rzeźbami przedstawiającymi zwierzęta- najbardziej godne uwagi są te nawiązujące do bajki braci Grimm „Muzykanci z Bremy”. Wbrew tytułowi, rzeźby nie przedstawiają grajków, lecz czterech bohaterów bajki a więc: osła, psa, kota i koguta.

Słynna rzeźba – Osła, Psa, Kota i Koguta 😉

Prócz tego nie sposób ominąć przy wizycie w Bremie budynku najstarszej w mieście apteki (Alte Apotheke) czy The ‚Köksch un Qualm’ Museum pokazującego realia pracy i życia robotników w XIX wieku.
Po zwiedzaniu wieczór można spokojnie rezerwować na rejs po niekończących się kanałach. W przypadku parodniowego pobytu warto się pokusić o wyjazd do oddalonej o 40 km. Wspomnianej już przystani Bremerhaven, gdzie także nie sposób się nudzić. Znajduje się tam zoo tuż nad brzegiem morza, muzeum morskie w którym odwiedzić można prawdziwą łódź podwodną czy muzeum emigracji.

Ciekawostki

Na terenie miasta znajdziemy Universum Science Centrum które swoim wyglądem przypomina futurystyczny statek kosmiczny. To na wskroś nowoczesne centrum nauki i techniki gdzie m.in. możemy sprawdzić na własnej skórze siłę trzęsień ziemi. Nieopodal miasta znajduje się też fabryka Airbusa, gdzie produkuje się statki kosmiczne a częścią fabryki jest ekspozycja pokazująca codzienny żywot astronautów w przestrzeni kosmicznej. Mercedes to kolejna z firm która także obrała Bremę za miejsce swojej fabryki więc i dla miłośników czterech kółek znajdzie się gratka. Żądni wrażeń mogą wypróbować jazdy nowym modelem samochodu GKL zwanym też Rock. To bezobsługowe auto potrafiące jeździć na wzniesieniach dochodzących do 80 % nachylenia.

Mamy nadzieję, że zaciekawiła was Brema. Jeśli zechcesz ją odwiedzić nie czekaj, a udając się tam pamiętaj o Flotea.pl . Zapraszamy do rezerwacji – przewozów Autobusowych a także Busami w systemie door to door.

Czy wiesz, że na Flotea.pl znajdziesz autokary do Bremy ? Kliknij i sprawdź oferty wielu przewoźników.