Opieka nad ludźmi starszymi i dziećmi w Szwajcarii

by

Opieka nad ludźmi starszymi i dziećmi w Szwajcarii – zarobki, problemy, dojazdy z Polski

Opieka nad ludźmi starszymi i dziećmi jest często wybieraną przez Polaków formą zatrudnienia w Szwajcarii. Cieszy się ona niesłabnącym zainteresowaniem ze strony zarówno młodych osób, które pierwszy raz decydują się na emigrację zarobkową, jak i już doświadczonych w zawodzie. Ile zarabia się w zawodzie opiekunki w Szwajcarii?

Zarobki w pracy jako opiekunka w Szwajcarii?

Pracować w charakterze opiekunki osób starszych może praktycznie każdy. Choć oczywiście przez agencje, jak i samych pracodawców, najbardziej cenni są pracownicy o wykształceniu profilowym i doświadczeniu. Kto jest poszukiwany na stanowisko opiekunki? Pielęgniarki, fizjoterapeuci oraz zawodowi opiekuni.

Warunkiem do podjęcia pracy w Szwajcarii jest najczęściej znajomość języka niemieckiego przynajmniej w stopniu dobrym, czyli umożliwiającym porozumienie z osobą, którą będziemy się opiekować. W Szwajcarii są dwa języki urzędowe – niemiecki i francuski – jednak to w większości kantonów niemiecki jest właśnie tym dominującym.

Zarobki szwajcarskiej opiekunki mogą wynieść nawet do 16.000 PLN brutto. Firmy zatrudniają opiekunki na podstawie szwajcarskiej umowy o pracę. W przeciwieństwie do sytuacji, jaka ma miejsce u naszego zachodniego sąsiada, w Szwajcarii opiekunki mają prawo do minimalnego wynagrodzenia. Niezależnie od zakresu swoich obowiązków pracowniczych. Wynosi ono 18,55 franka szwajcarskiego brutto na godzinę.

W Szwajcarii w zawodzie opiekunki nie funkcjonuje coś takiego jak samozatrudnienie. Nie dotyczy to zresztą tylko tego zawodu, ale również wielu innych, które są ściśle regulowane układami pracy zbiorowej.

Problemy opiekunek w Szwajcarii

Problemy osób decydujących się na emigrację zarobkową ciągle pozostają niezmienne. Konflikty z agencją, trudności z otrzymaniem należnego wynagrodzenia, a także nieprzyjemne traktowanie ze strony pracodawcy. To powoduje, że wiele opiekunek wyjeżdżających do Szwajcarii, często zmienia pracodawcę i swoich sił próbuje w różnych agencjach. Nadzieję na poprawę warunków pracy dla pechowców stanowią związki zawodowe, w których działają zarówno Polacy, jak i Szwajcarzy. Aby uniknąć niepotrzebnego stresu warto jest przed wyjazdem zawsze dokonać bardzo wnikliwego wywiadu na temat pracodawcy.

Dojazdy do Szwajcarii

Jak dojechać do Szwajcarii? Opiekunki w Szwajcarii mieszkają zazwyczaj w domach swoich pracodawców. Jak dojeżdżają z Polski? Najczęściej wybieranym środkiem transporty są oczywiście busy. Względnie tanie i gwarantują bardzo wysoki komfort. Zwłaszcza, gdy opcją jest podróż w systemie door to door.

🚌 Busy z Wrocławia do Zurychu

Busy z Wrocławia do Zurychu nasi przewoźnicy jeżdżą trzy razy w tygodniu w relacji z Adresu na Adres, a więc zamówisz busa pod wskazany adres, a on zawiezie Ciebie tam gdzie mu powiesz,  na adres który wskażesz w Zurychu lub całej Szwajcarii

🚌 Busy z Krakowa do Zurychu

Busy z Krakowa do Zurychu zawsze mamy dla Was przewozy na tej trasie, które obsługuje kilu naszych przewoźników oferujących w tej chwili około 90 tras i kilkaset połączeń które znajdziesz na stronie Flotea.pl

🚌 Busy z Katowic do Bazylea

Busy z Katowic do Bazylea to bardzo popularny i zarazem tani kierunek, podobnie jak trasa z Krakowa.


Ściągnij aplikację FLOTEA na swój telefon

      iPhona-iOS       i       Samsunga -Android

Zamów Busa lub kup bilet Autobusowy aplikacją FLOTEA

 

Za bilet zapłacisz

…w bardzo prosty sposób tak jak w zwykłym sklepie internetowym, przelewem ze swojego konta bankowego lub kartą kredytową VISA lub MASTERCARD

Praca dla Polaków w Szwajcarii – co warto wiedzieć?

by

Praca dla Polaków w Szwajcarii – co warto wiedzieć?

Polaków do wyjazdu do Szwajcarii zachęcają wysokie wynagrodzenia i jedna z najlepszych na świecie kultura pracy. Dodatkową zachętą do podjęcia zatrudnienia w tym niewielkim kraju są doskonałe perspektywy do budowania kariery.

Zarobki i branże

W Szwajcarii Polacy mogą szukać pracy w rozmaitych branżach. Zapotrzebowanie na pracownika jest bardzo duże. Szczególnie w sektorach: budowlanym, porządkowym, logistycznym, gastronomicznym oraz oczywiście IT. Wymogiem do podjęcia większości prac jest znajomość języka urzędowego, choćby w stopniu podstawowym. W zależności od kantonu, w jakim chcemy się zatrudnić, będzie to język francuski lub niemiecki.

Jak wyglądają zarobki w Szwajcarii? Osoba pracująca na stanowisku sprzątacza zarobi ok. 3150 CHF, operator wózka widłowego 3730 CHF, murarz 5450 CHF, pielęgniarka 4400 euro brutto, pracownik marketu 3800 CHF, informatyk 5280 CHF.

Polacy mogą podjąć pracę również w charakterze opiekuna osoby starszej lub dzieci. Zazwyczaj pracownicy tacy mogą liczyć na darmowe zakwaterowanie i wyżywienie u rodziny, u której pracują.

Praca w Szwajcarii – najlepsze branże

Gdzie najlepiej pracować w Szwajcarii? Nie będzie to dla nikogo dużym zaskoczeniem, jak wskażemy, że to specjaliści IT mogą liczyć na najlepsze warunki pracy i najwyższą płacę. Aby zostać programistą nie trzeba tak naprawdę wiele. Wystarczy poświęcić jedynie swój czas, gdy w internecie jest dostępnych sporo materiałów całkowicie za darmo, dzięki którym możliwe jest nauczenie się języków i podjęcie pierwszej pracy.

Do Szwajcarii dojedziesz Busem z Adresu na Adres z Flotea.pl

Autokary i Busy przewozy osób Polska-Szwajcaria

by

Szwajcaria – Polska – jak dojechać?

Flotea zapewnia tanie Autokary i Busy przewozy osób Polska-Szwajcaria.

Szwajcaria jest przepięknym krajem, który kojarzy się przede wszystkim z precyzją i porządkiem. Trudno jest nie potwierdzić tej powszechnie znanej opinii, choćby już przeglądając zdjęcia przepięknych uliczek w centrum jednego z największych miast w Szwajcarii – Zurychu. W artykule przyjrzymy się temu, w jaki sposób dojechać do tego jedynego w swoim rodzaju miejsca na świecie i sprawdzimy, co będzie nas czekać na miejscu.

Przewozy osób Szwajcaria – Polska – jak dostać się do kraju?

Sposobów na dostanie się do Szwajcarii jest kilka. Najszybciej będzie oczywiście samolotem, którym zarówno do Genewy, jak i Zurychu dolecimy w przeciągu około dwóch godzin. Drugą opcją – na jaką możemy się zdecydować – jest podróż pociągiem. Kolej kursuje przez Niemcy, Austrię i Czechy. Pociągiem dostaniemy się do Szwajcarii w ciągu 16-20 godzin.

Niestety zarówno jazda koleją, jak i przelot samolotem do Szwajcarii nie będą należały do najtańszych. Jeśli zależy nam tym, aby podróż była nieco mniej kosztowna, warto jest zdecydować się na jednego z przewoźników autokarowych lub wybrać się do Szwajcarii własnym samochodem. Autobus dowiezie nas na miejscu w ciągu 24 godzin, natomiast samodzielnie możemy dojechać do tego kraju nawet w 9.

Dworce, przystanki i miejsca przesiadek

Najbardziej popularnym dworcem w całej Szwajcarii jest oczywiście Zürich Hauptbahnhof, który – jak sam nazwa wskazuje – jest umiejscowiony w Zurychu. Jest to największy dworzec kolejowy w kraju, położony w samym centrum miasta. Warto dodać, że należy również do najbardziej ruchliwych na całym świecie (około 400 tysięcy pasażerów dziennie).

Innym ciekawym dworcem – choć już nie największym – jest ten umiejscowiony w Bazylei, czyli Basel Badischer Bahnhof. Warto również wspomnieć w tym miejscu o Gare de Cornavin, który jest największym dworcem w Genewie.

Przed wyjazdem do Szwajcarii – o czym musisz wiedzieć?

1. Obcokrajowcom mogłoby się wydawać, że stolicą Szwajcarii jest Genewa lub – doskonale wszystkim znany – Zurych. Jednak kraj ten nie posiada stolicy. Jej rolę można przypisywać Bernie, gdzie znajduje się siedziba rządu.

2. Szwajcaria jest niewątpliwie pięknym krajem, który zachwyca swoją urodą przyjezdnych. Wiele osób wybiera się tutaj na narty i trudno się temu dziwić, gdyż różnego rodzaju wzniesienia zauważymy tutaj praktycznie wszędzie.

 

3. Przyroda w Szwajcarii jest tak nieskalana, że wodę można pić prosto z rzeki. Jest to imponujące, zważywszy na poziom zanieczyszczenia środowiska, jaki obserwujemy w innych krajach.

 

Sprawdzeni i zaufani przewoźnicy

Flotea to miejsce sprawdzonych i zaufanych przewoźników, rekomendowanych przez Flotea, a dodatkowo klikając poniżej w link, pobierzesz Aplikację mobilną na swój smartfon nie ważne jaki masz model telefonu, mamy dla Ciebie nowoczesne aplikacje mobilne do zamawiania Busa lub zakupu biletów Autobusowych.

 

Ułatwiaj sobie życie i pobierz aplikację na swój telefon

      iPhona-iOS       i       Samsunga -Android

Berno w Szwajcarii

by

Berno

Dziś na rozkładzie znajduje się stolica Szwajcarii, piszę o niej nie z powodu niewątpliwie pięknej starówki, nie z powodu urwistego prądu rzeki Aarae czy też niedźwiedzi będącymi symbolami miasta. Berno zasłynęło z czegoś innego. To miejsce w którym rozegrała się jedna z najsłynniejszych batalii XX wieku. Chodź raczej każdy kojarzy Szwajacarię z neutralnością to jednak tu odbył się pojedynek który przeszedł do historii. Stronami jednak nie byli żołnierze ale sportowcy. Miejscem boju nie była jedna z pobliskich dolin ale boisko piłkarskie. Starcie to przeszło do historii futbolu, oraz otworzyło firmie Adidas drogę do podbicia świata swoimi sportowymi produktami.

młoda kobiet a zachwycona miastem Berno

Mamy dzień 16 czerwca 1954, na trybunach stadionu Wankdorfstadion zasiada komplet kibiców, na niebie niewesoła sytuacja pada deszcz, który dla jednych okaże się szczęśliwy a drugim przyniesie klęskę. Wszyscy ze zniecierpliwieniem oczekują meczu. Niepokonana przez ostatnie 31 meczów reprezentacji Węgier będzie grać z RFN. Dla prawie każdego widza finał jest jedynie dopełnieniem formalności. Nikomu logicznie myślącemu nie przychodzi na myśl, że ekipa Madziarów mogłaby przegrać z pół-amatorską reprezentacją Niemców.

Aby uzmysłowić sobie..

jak silna była to reprezentacja można przytoczyć parę faktów- parę miesięcy wcześniej Madziarzy pokonują Anglików pierwszy raz na ich terenie a w rewanżu spuszczają im sromotny łomot 7:1 który do dziś jest najwyższą porażą synów Albionu w historii. Warto w tym miejscu nadmienić, że rywalem Węgrów w eliminacjach mistrzostw mieli być.. Polacy. Jednak PZPN chcąc uniknąć kompromitacji zrezygnował z rozgrywania meczu.
Początek mistrzostw nie zwiastował przerwania hegemoni Węgrów, w pierwszych dwóch meczach Madziarzy odesłali z kwitkiem przeciwników w tym… RFN strzelając obu przeciwnikom 15 goli. W pierwszym meczu obydwu reprezentacji Niemcy wystawili drugi skład, co do dziś jest jedną z największych kontrowersji związanych z meczem finałowym, ale o tym za chwilę.
Rozkręcający się po porażce z Węgrami z meczu na mecz Niemcy pokonali w walce o ćwierćfinał w barażu Turcję. Warto także wspomnieć, że ze względu na ówczesną dość skomplikowaną sytuację polityczną, RFN musiał rozgrywać mecz z krajem Saary, który dziś jest częścią składową.. Niemiec.

Ćwierćfinał to pierwsza niespodzianka

– Niemcy eliminują silną i faworyzowaną Jugosławię a Puskas i spółka pokonuję Brazylię walcząc nie tylko na boisku, ale też w… szatni ( ale już na pięści). Nadmienić warto, że ten mecz określono jako „Bitwa pod Bernem”
Półfinały to już trochę inna historia, tu po raz pierwszy Madziarzy natrafili na zdecydowany opór, lecz grali nie byle z kim bo z aktualnym mistrzami świata z Urugwaju. Losy meczu rozstrzygnęły się dopiero w dogrywce, po 90 minutach było 2:2. Niemcy natomiast dość gładko rozprawili się 6:1 z Austriakami w „germańskim” pojedynku.

W tym momencie można zacząć omawiać wydarzenia które miały niemały wpływ na późniejsze wydarzenia. Węgrzy po skończonym meczu udali się jak zawsze do swojego hotelu w okolicy którego, jak na ironię, odbywał się festiwal ludowy. Pech chciał, że akurat noc poprzedzającą mecz odbywał się całonocny koncert, przez który fenomenalni Węgrzy wyszli na mecz niewyspani. Niemcy, z charakterystyczną ze sobą perfekcją skoszarowani byli w hotelu nieopodal stadionu. Ponadto Ferenc Puskas, największa gwiazda Węgrów, wyszedł do meczu z niedoleczoną kontuzją odniesioną w pierwszym meczu z tymi samymi Niemcami. Lecz pierwszy gwizdek nie zwiastował zbliżającej się dla reprezentantów kraju korony Św. Stefana katastrofy. Węgrzy planowo już w 8 minucie prowadzili 2:0, jedną z bramek zdobywa niezawodny Puskas.

Jednak niezrażeni tym Niemcy

w ciągu następnych 11 minut doprowadzają do wyrównania. Najpierw gola strzela Max Morlock a wyrównuje dobitką po strzale kapitana Fritza Waltera Helmut Rahn. Następne minuty do wymiana ciosów. W przerwie meczy Niemcy, widząc nieprzerwanie padający deszcz, dokonują dokręcenia dłuższych kołków, do specjalnie opracowanej przez niejakiego Adiego Dasslera obuwia. Należy wiedzieć, że ów pan to nikt inny jak założyciel słynnej firmy sportowej o logiem oznaczonym trzema paskami ( jak widać mecz okazał się trampoliną do sławy nie tylko dla piłkarzy). Po przerwie zatem sześćdziesięciotysięczna publiczność ma dalej okazje oglądać twardą walkę dwóch godnych siebie przeciwników. Gdy w 84 minucie Niemcy strzelają na 3;2 stadion na chwilę zamiera.

Oto znów Rahn ponownie pokonuję Grosicsa wprawiając w osłupienie Węgrów. Odpowiadają oni, co prawda, bramką Puskasa, ale pada ona ze spalonego. Zatem triumf Niemów staje się faktem, Węgrzy pierwszy raz od paru lat zażywają goryczy porażki i to w najgorszej dla siebie chwili. Od tej chwili już na każdych mistrzostwach drużyna naszego zachodniego sąsiada będzie wymieniana w gronie faworytów. Węgrzy natomiast bezpowrotnie zaczynają tracić markę futbolowej potęgi.

Triumf Niemców…

ma też swoją ciemną stronę. Do dziś toczą się wielkie kontrowersję wokół tego wydarzenia. Jak wykazały badania Uniwersytetu w Lipsku z 2007 roku istnieją „mocne przesłanki”, by twierdzić zawodnicy niemieccy mieli wstrzykniętą przed meczem dożylnie meta amfetaminę. W ogóle przez cały czas trwania zawodów lekarz niemieckiej ekipy Franz Loogen podawał zawodnikom zastrzyki, mówiąc, że są to witaminy. Niezaprzeczalnym faktem jest, że po mistrzostwach aż ośmiu niemieckich zawodników ze „złotej” drużyny zachorowało na żółtaczkę, z czego dwóch później zmarło.

Lecz to w sumie mała strata,

…jeśli wziąć pod uwagę znaczenie triumfu dla odbudowy morale i świadomości narodowej Niemców po II wojnie światowej. Odwrotna sytuacja zapanowała na Węgrzech i o ile piłkarzy powitano w ojczyźnie z entuzjazmem, to później momentalnie po kraju rozeszła się plotka, że za porażkę Niemcy obiecali każdemu z zawodników po Mercedesie. Broniący w pechowym finale Gyula Grosics został nawet zawieszony na półtora roku i oskarżony o szpiegostwo na rzecz demokratycznych mocarstw. Kres wielkiej drużynie przyniosły wydarzenia rewolucji węgierskiej z 1956 roku po których większość zawodników zdecydowała się na emigrację, nierzadko później występując później w dla obcych reprezentacji (Tak, tak ówczesne przepisy na to pozwalały, a sam Puskas zdołał być legendą także reprezentując Hiszpanię)

Zachwycona Bernem
Spacerując po stolicy Szwajcarii

Tak czy inaczej, spacerując po stolicy Szwajcarii, warto wiedzieć o tym wydarzeniu. W okolicy nowego Wankdorfstadion, zburzonego przed rozgrywanymi w 2008 roku finałami mistrzostw Europy , stoją dziś tablice przypominające to wydarzenie. O „Cudzie w Bernie” nakręcono także film, a każdy prawdziwy Niemiec zna komentarz sprawozdawcy Herberta Zimmermanna komentującego pamiętną 84 minutę: „…Schäfer otoczony wewnątrz… Główka… Czysto. Rahn powinien strzelać… Rahn strzela! Gol! Gol! Gol! Gol! Gol dla Niemców! Niemcy prowadzą 3-2. Jestem szalony! Jestem szczęśliwy!…”

Szwajcaria – tutaj tanio dojedziesz z flotea