Odwiedzić lub pracować w Karlsruhe – jak dojechać

by

Odwiedzić lub pracować w Karlsruhe – jak dojechać

Jeżeli ktoś zapyta, czy warto pracować lub odwiedzić miasto Karlsruhe, to śmiało odpowiem, że tak. Trzeba przyznać, że to niemieckie miasto jest bardzo ciekawe. Jak tutaj dojechać? zaraz wam powiem, ale teraz klika luźnych zdań z historii powstania miasta w środku lasu.

Już sam fakt jego powstania w lesie Hardt jest bardzo interesujący. Do ciekawostki historycznej należy fakt, że Karlsruhe zostało założone w w klasycznym układzie gwiaździstym. W centrum została umieszczona wieża, skąd można było podziwiać odchodzące od niej 32 aleje. Do dzisiaj zachował się ten niezwykły układ ulic.

Warto również wspomnieć, że każdy turysta znajdzie tutaj wiele zabytków, które powinien zobaczyć. Chociażby zamek Gottesaue. Zbudowany w stylu renesansowym jest naprawdę niezwykłą budowlą, która już bryłą zewnętrzną zachwyca wszystkich turystów. Zamek Augustenburg w Grötzingen, kaplica grobowa książąt Badenii , dawna kaplica cmentarna przy Kapellenstrasse oraz wiele innych miejsc. W tym mieście możecie zatrzymać się nawet na kilka lub kilkanaście dni.

Baden Wuttenberg – tutaj dojedziesz z przewoźnikami Flotea

A teraz do rzeczy… jak najłatwiej dojechać do Karlsruhe?

Busy do Niemiec w wyszukiwarce i porównywarce cen FLOTEA masz wybór zakupu biletów Autobusowych na trasach Polska – Niemcy – Polska a także mozliwość zamówienia pod swój dom BUSA w relacji ADRES-ADRES

🚌 Busy z Katowic do Karlsruhe

Busy z Katowic do Karlsruhe  tutaj zawsze będziesz miał i masz największy wybór przewozów z Polski do Niemiec i Niemiec do Polski, ponieważ codziennie jeżdżą Busy door to door, to znaczy odbierze Ciebie z domu i zawiezie na adres który mu wskażesz.

🚌 Busy z Rzeszowa do Karlsruhe

Busy z Rzeszowa do Karlsruhe wschód Polski to zagłębie osób pracujących za granicą i to dlatego tak dużo przewoźników uczęszcza na tych trasach przemierzając Polskę wzdłuż autostrady A4 zbierając w okolicy do 100km pasażerów do zachodniej części Niemiec

🚌 Busy z Białego Stoku do Niemiec

Busy z Białego Stoku do Niemiec –  jak zwykle ze wschodniej części Polski sporo osób wyjeżdża dorobić w Holandii i z tego pięknego zakątka naszego kraju mamy także bardzo dużo przewozów do Niemiec, Holandii i Belgii

 


Jak znaleźć przejazd? Powiem krótko jak to zrobić najprościej – pobierz aplikację FLOTEA i ciesz się ponad milionem połączeń w Twojej dłoni

      iPhona-iOS       i       Samsunga -Android

To takie proste…

Jak dojechać do Wolfsburga? – WOLKSVAGENEM

by

Wolfsburg

Jak dojechać do Wolfsburga? – WOLKSVAGENEM! ;))) …ale teraz poważniej

Praktycznie jedyne co każdemu laikowi przychodzi na myśl, gdy pada nazwa tego miasta to Volkswagen. Podobnie jak w przypadku holenderskiego Eindhovenu życia miasta uzależnione jest on pobliskiej fabryki. Gdyby dalej spróbować szukać innej analogii Wolfsburg przyrównać można do naszej rodzimej Gdyni, ponieważ miasto także powstało w okresie międzywojennym. 

Trochę historii

Niemniej Gdynię Wolfsburg więcej różni niż łączy. Po raz pierwszy w kronikach o Wolfsburgu wspomniano już w 1302 roku jako o siedzibie rodu Bartensleben. Przez wieki stała tu twierdza która chroniła przeprawę przez rzekę Aller. W sumie poza zmianami rodów panujących nad okolicą nie działo się tu za dużo. Wolfsburg był ot taką małą spokojną wsią. Wszystko miało się odmienić w XX stuleciu wraz z  rozwojem przemysłu motoryzacyjnego. Tak oto 1 lipca 1938 roku decyzją władz spółki Volkswagen zapada decyzja o budowie miasta Stadt des KdF-Wagens bei Fallersleben przeznaczonego dla pracowników nowo powstałej fabryki. Pierwszą cegłę na budowie symbolicznie wmurował Führer Adolf Hitler.  W lata II wojny światowej fabryka produkowała oczywiście pojazdy przeznaczone głównie dla armii. W 1942 powstał nawet obóz pracy w którym umieszczono robotników przymusowych z całej Europy. Po wojnie miasto przemianowano na dzisiejszą nazwę. Wzięła się ona od pobliskiego, renesansowego zamku. 

Warto odwiedzić/zobaczyć

To co z pewnością jest najciekawsze w mieście to Autostadt. Wizyta tu, to jak spełnienie marzeń sennych o jeżdżeniu w realność. Szczególnie dla tej męskiej części populacji. Autostadt znajduje się na terenie 25 ha, obejmuje pawilony i hale pokazujące dosłownie wszystko co wiąże się z jazdą na czterech kółkach. Jego częścią są dwie wielkie przeszklone wieże w których umieszczono 800 aut.   Autostadt jest wielkim centrum, pokazującym w pigułce historię marki Volkswagen, chodź nie tylko. Przy jego odwiedzinach przewodnik pokazuje szczegółowo historię i rozwój firmy.

Wolfsburg to miasto Wolksvagena

Przygotowano także dla wszystkich odwiedzających niemałą atrakcję- widok wprost na taśmę produkcyjną. Więc każdy na żywo, na własnej skórze może się przekonać jak wygląda proces produkcyjny, nim gotowe auto trafi do rąk kierowcy. Dla miłośników adrenaliny są tu przeznaczone specjalne trasy, gdzie każdy może wypróbować swoją motoryzacyjna umiejętność wychodzenia z trudnych sytuacji drogowych. Miłośnicy techniki z pewnością nie zawiodą się widokiem wielkiego cylindra, w którym pokazany jest cykl pracy silnika. Nawet i płeć piękna znajdzie tu coś dla siebie, ponieważ we specjalnych pracowniach, można spróbować swoich sił jako designer i stworzyć unikalną sylwetkę swojego ulubionego auta. 

Uzupełnieniem bogatej oferty jest bogata kolekcja oldmobilów,

spośród których najbardziej znanymi są: Laurin a Klement z roku 1905, Rolls Royce Silver Ghost  czy najstarszy jeżdżący egzemplarz Horch Tonneau 10/12 z roku 1903. Dopełnieniem tej kolekcji jest Volgswagen V3, będący prototypem słynnego Garbusa. Sam założyciel marki- Ferdynand Porsche na etapie projektowania auta przejechał tym egzemplarzem ponad 10 tysięcy kilometrów.

Grupa przyjaciół w podróży kultowym Volkswagenem busem T1

Z innych godnych wizyty punktów w mieście należy w pewnością wymienić wspomniany już wcześniej zamek Wolfsburg. To renesansowa budowla z wielkimi ogrodami oraz parkiem. Wewnątrz znajduje się muzeum pokazujące historię miasta i całego regionu. 

A gdyby ktoś chciałby trochę odetchnąć od wszechogarniającej motoryzacyjnej atmosfery niech zobaczy Wolfsburskie wodne show – co roku jeden wieczór odbywa się tu unikatowy pokaz laserów i światła którego największa atrakcją jest ponad 70 metrowa fontanna. 

Ciekawostki 

W roku 2013 Wolfsburg został ogłoszony jako najbogatsze miasto w Niemczech biorąc pod uwagę wskaźnik dochodu na jednego obywatela miasta. Tutejszy klub piłkarski w 2013 roku zdobył tytuł mistrz Niemiec, przerywając dominację Bayernu Monachium. Podobny wyczyn w drugiej dekadzie XXI wieku osiągnęła jedynie Borussia Dortmund. Z innych futbolowych ciekawostek związanych z Wolfsburgiem nie sposób nie wspomnieć tego, że to właśnie tu Robert Lewandowski ustrzelił 22 września 2015 roku pięć bramek w ciągu dziewięciu minut na trwało zapisując się w kronikach futbolu.  

Jeśli zaciekawił Cię Wolfsburg nie czekaj, udając się tam pamiętaj o Flotea.pl . Zapraszamy do rezerwacji – także w systemie door2door. 

Czy wiesz, że na Flotea.pl znajdziesz autokary i busy do Wolfsburga ? Kliknij i sprawdź oferty wielu przewoźników. 

Tutaj zawsze znajdziesz, kliknij i sprawdź Busy z polski do Niemiec

FLOTEA Busy do Gelsenkirhen

by

Busy do Gelsenkirhen oferowane są przez wielu przewoźników. Gelsenkirhen położone jest w zachodniej części Niemiec. Znajduje się ono w popularnym zagłębiu Ruhry.

Trzeba przyznać, że jest to miasto małe, które nie ma zbyt wielu miejsc do odwiedzenia. Prawdziwy raj mają tutaj miłośnicy piłki nożnej, bowiem to miasto jest siedzibą popularnego klubu piłkarskiego FC Schalke 04. Niewiele osób wie, że pełna nazwa klubu brzmi FC Gelsenkirchen-Schalke 04.

Ale odjechałem od tematu…

Zapewne ważniejsze jest dla Ciebie jak tutaj dojechać;) …a więc poniżej kilka przykładowych połączeń które znajdziesz na moim nowoczesnym portalu do zamawiania busa z adresu na adres FLOTEA.pl

Tutaj znajdziesz między innymi:

Busy do Gelsenkirhen oferowane przez wielu przewoźników są oferowane prawie każdej miejscowoci w Polsce. Poniżej kilka z ponad 100 000 połączeń do wybranych miast w Niemczech:

🚌 Busy z Krakowa do Gelsenkirhen

Busy z Krakowa do Gelsenkirhen codziennie znajdziesz przewozy z samego Krakowa ale także z całego województwa Małopolskiego.

🚌 Busy z Gdańska do Gelsenkirhen

Busy z Gdańska do Gelsenkirhen przewoźnicy obsługują nie tylko Gdańsk, ale całe województwo Kujawsko-Pomorskie

🚌 Busy z Wrocławia do Gelsenkirhen

Busy z Wrocławia do Gelsenkirhen powtarzam to już wielokrotnie i zawsze to powiem, Wrocław jest położony przy autostradzie A4 przez którą codziennie przejeżdża kilkadziesiąt busów i Autobusów, a więc dostępność połączeń jest ogomna.

🚌 Busy z Poznania do Gelsenkirhen

Busy z Poznania do Gelsenkirhen Przewoźnicy sprzedający bilety na przejazdy do Niemiec z Poznania, umożliają zamówienie busa w trybie z Adresu na Adres

🚌 Busy z Rzeszowa do Gelsenkirhen

Busy z Rzeszowa do Gelsenkirhen Klikinij w ten link aby wybrać dla siebie połączenie busem z Polski do Gelsenkirhen w Niemczech w najlepszej cenie.

Wybierz połączenie z powyższych opisów i ciesz się szybkim zamówieniem busa a przede wszystkim dobrą ceną

No dobra… dokończę moją myśl piłkarską z początku artykułu…

Do końca lat trzydziestych ten uznany klub piłkarski w Gelsenkirhen był nazywany klubem polaczków, ponieważ grało tutaj bardzo wielu naszych rodaków, którzy razem z tym klubem zdobywali wiele nagród w piłkarskim świecie.

Czy wiecie, że w tym mieście znajdują się dwie ulice, które noszą nazwiska dwóch osób, które urodziły się na Mazurach? Dokładnie chodzi o Ernsta Kuzorra i Fritza Szepan, którzy mieli przyjemność grać w tutejszym klubie piłkarskim. Skoro mowa o piłce nożnej to warto wspomnieć o stadionie Veltins-Arena.

…nie mogłem się oprzeć! ;p

A teraz konkretnie 😉 FLOTEA to sprawdzeni przewoźnicy

Skupiamy na portalu wyselekcjonowanych przewoźników, wyszukując przewozu otrzymujesz oferty przewozu tylko od rekomendowanych przewoźników przez FLOTEA dodatkowo aplikacja mobilna pozwoli Ci jeszcze szybciej zamówić busa lub dokonać zakupu biletów Autobusowych.

Tutaj w łatwy sposób kupisz bilet Autobusowy lub zamówisz Busa

 

To takie proste – pobierz aplikację na swój telefon

      iPhona-iOS       i       Samsunga -Android

 

Luksusowe autokary do Niemiec. Pozwól sobie na podróż w standardzie VIP

by

Każdemu od czasu do czasu należy się odrobina luksusu. Wyjazd za zachodnią granicę to niepowtarzalna okazja, żeby odbyć podróż na wysokim poziomie. Niektóre autokary do Niemiec, chociaż z zewnątrz na to nie wygląda, w środku przygotowały dla pasażerów wiele niespodzianek. Sprawdź, jakie udogodnienia dla podróżujących oferują przewoźnicy, dysponujący autokarami klasy VIP.

Klimatyzowane i czyste autokary do Niemiec to już norma. Chcemy więcej!

Rynek transportu autokarowego w Polsce stale się rozwija. Przewoźnicy dokładają coraz większych starań, aby to właśnie z ich usług korzystali podróżujący za granicę. Stąd nie tylko promocyjne ceny, lecz również znakomite warunki jazdy. Autokary do Niemiec mają różne wyposażenie, a takie udogodnienia, jak klimatyzacja czy toaleta dotyczą nawet podstawowych modeli. Autokary VIP, bo na nich chcemy się skupić, oferują klientom dużo więcej atrakcji podczas podróży. Należą do nich m. in. skórzane, rozsuwane siedzenia z pasami bezpieczeństwa. Niektóre z nich posiadają wbudowane odtwarzacze muzyki, sterowane dotykowo. Każdy pasażer ma dostęp do własnego panelu multimediów, co jest bardzo dużą wygodą dla wymagających podróżujących.

Ekspres do kawy czy lodówka z przekąskami w cenie biletu są równie ważnymi elementami komfortowej jazdy do Niemiec. Wybrani przewoźnicy zadbali też o przyciemnienie szyb i możliwość regulowania nawiewów i oświetlenia w swoim otoczeniu, co ułatwia spanie w czasie przejazdu. Ekskluzywne autokary do Niemiec mają silniki o dużej mocy i wydajności, dzięki którym podróż z Polski zajmuje znacznie mniej czasu.

Cena luksusowej podróży, a bilet na zwykły autokar do Niemiec. Jest różnica!

To oczywiste, że za wygodę się płaci. Każde, nawet najmniejsze udogodnienie dla pasażerów zostaje wliczone w koszt biletu. Przewoźnicy często organizują konkursy i akcje promocyjne na tańsze bilety za podróż, oddając do dyspozycji klientów autokary do Niemiec średniej klasy. Za bilet na przejazd takim środkiem transportu trzeba zapłacić ok. 200 zł, jeśli zdecydujemy się jechać z Polski do Berlina. Im dalej na zachód Niemiec, tym cena wyższa. Jednak można trafić na okazję i na przykład za przejazd na trasie Katowice – Dortmund, zapłacić 180 zł (czas podróży ok. 15 h).

Autokary do Niemiec klasy VIP, jak sama nazwa wskazuje, będą dużo droższe. Podróżowanie w wysokim standardzie wiąże się z dopłatą rzędu kilkuset złotych do standardowej ceny biletu pojazdem klasy średniej. Różnica jest znacząca, lecz luksus kosztuje. Jeśli mamy ochotę na podróż w najlepszych warunkach, warto przemyśleć rezerwację biletu na autokar VIP. Polecamy korzystanie z naszej wyszukiwarki FLOTEA, która porównuje ceny przejazdów i pozwala na bezpieczny zakup biletów online.

Opieka nad ludźmi starszymi i dziećmi w Niemczech – zarobki

by

Opieka nad ludźmi starszymi i dziećmi w Niemczech – zarobki, problemy, dojazdy z Polski Osoby, które decydują się na emigrację zarobkową bardzo często rozważają wyjazd za granicę jako opiekuna nad ludźmi starszymi lub dziećmi. O tej formie zatrudnienia słyszy się zarówno dużo dobrego, jak i niekiedy również złego. Jakie są zarobki opiekunek? Z jakimi problemami się borykają? W jaki sposób dojeżdżają do pracy?

Opieka połączona z nauką, to najlepiej spędzony czas

Zarobki opiekunki w Niemczech

W Niemczech nie istnieją żadne prawa warunkujące minimalną wysokość płacy osoby zatrudnionej w formie opiekunki. Jedyną możliwością dla uzyskania oferty spełniającej nasze warunki finansowe, jest jej poszukiwanie. A o takie nietrudno, gdyż konkurencja na rynku jest naprawdę spora, a osób podejmujących się pracy w tej formie ciągle nie jest wystarczająco dużo.

Szczęśliwa starsza Pani otoczona dobrą opieką

Opiekunki w Niemczech bardzo często zmieniają swoich pracodawców. Rotacja pracowników jest duża. Głównie ze względu na to, że wiele osób podejmujących się pracy w tym zawodzie, jest skłonna bardziej do współpracy krótkoterminowej. Warto również nadmienić, że nie zawsze w tak bliskiej relacji – opiekun-osoba starsza (dziecko) – możemy od razu trafić na idealną rodzinę, z którą się dogadamy.

Wysokość zarobków w zależności od formy zatrudnienia

W zależności od formy zatrudnienia opiekunki mogą liczyć na pensje w odmiennej wysokości. Te zatrudnione na podstawie:
[list]
* umowy o pracę, bezpośrednio u przez rodzinę niemiecką, mogą spodziewać się zarobków na poziomie od 550 do 1400 euro,
* umowy o pracę lub umowy cywilno-prawnej zawartej z polską agencją, zarobki kształtują się na poziomie od 700 do 1300 euro,
* samozatrudnienia, mogą liczyć na najwyższe zarobki od 900 do 1800 euro.

Ile Ty zarabiasz pracując jako opiekunka?

Problemy opiekunek

Na długość wyjazdów opiekunek bezpośrednio przełożenie ma stan podopiecznych. Jeśli osoba, którą ma zajmować się opiekunka ma objawy demencji, jest nadaktywna, ma problemy ze snem i wymaga ciągłej opieki, to oczywiste jest, że trudno będzie z nią wytrzymać przez dłuższy czas. Nawet przy najlepszych chęciach.

Opiekunki bardzo często decydują się na pracę w systemie rotacyjnym. Dwa-trzy miesiące pracują, kolejne dwa lub trzy odpoczywają. Głównie ze względu na bardzo obciążający tryb pracy i zmęczenie wynikające z opieki nad chorym.

W jaki sposób dojechać do Niemiec i wrócić do Polski?

Środków transportu, którymi bezpośrednio możemy dotrzeć w miejsce pracy jest sporo. Dla tych, którym zależy na czasie odpowiedni, będzie samolot. Jednak nie jest to najbardziej ekonomiczna opcja. Znacznie lepiej pod względem finansowym, jak i wygody prezentuje się podróż busem w formie door to door.

Pasażer kupił bilet w aplikacji mobilnej Flotea

Najszybszy i najbardziej wszechstronny wybór dla osób szukających przewozu Busem lub Autobusem bez względu na wiek i umiejętności posługiwania się smartfonem czy komputerem jest FLOTEA znajdziesz tutaj za pomocą aplikacji mobilnej kilkadziesiąt tysięcy połączeń w całej Europie.

Wszyscy lubimy ułatwiać sobie życie pobierając aplikację na swój telefon 😉

      iPhona-iOS       i       Samsunga -Android

 

Na co zwracać uwagę a czego unikać, zamawiając busy do Niemiec

by

Zamówienie busa do Niemiec nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Wycieczka na dworzec może zakończyć się fiaskiem z powodu braku miejsc w busie lub przekroczenia budżetu przewidzianego na bilet. Dużo łatwiejsze i bardziej skuteczne jest rezerwowanie biletów na busy do Niemiec przez dedykowaną aplikację. Podpowiadamy, na co uważać i czego się wystrzegać, organizując przejazd do naszych zachodnich sąsiadów.

Co powinno nas interesować podczas zamawiania busa?

Podstawową kwestią, istotną przy rezerwowaniu przejazdu busem, jest cena biletu. Tu warto wspomnieć, że koszt podróży wiąże się ściśle z firmą przewozową, warunkami panującymi w pojeździe, ilością pasażerów oraz datą i godziną wyjazdu. Najczęściej busy do Niemiec to klimatyzowane minivany, mieszczące od 6 do 9 osób. Jedzie się w nich komfortowo, bo rozkład siedzeń pozwala na regulację oparcia oraz wyciągnięcie nóg. Są to w pełni wyposażone i bezpieczne busy, spełniające wszelkie wymagane standardy przewozu osób.

Należy jednak uważać, bo niektórzy przewoźnicy nie informują pasażerów o drobnych usterkach, jak np. niesprawna klimatyzacja. Podczas podróży jest już za późno, by wysiąść, a ustna reklamacja nie wchodzi w grę. Dlatego zamawiając busy do Niemiec upewniajmy się, czy wszystko jest w nich sprawne. Możemy dopytać się o szczegóły przez telefon lub bezpośrednio przed wyjazdem, u kierowcy. Równie ważna jest też ilość wolnych miejsc. Im mniej osób jedzie z nami, tym więcej przestrzeni mamy dla siebie. Tu pojawia się kolejny problem: przewoźnik może odwołać przejazd. Wówczas należy nam się całkowity zwrot kosztów, o czym często zapominamy. Na szczęście takie sytuacje zdarzają się sporadycznie. W większości przypadków busy do Niemiec przyjeżdżają punktualnie, są czyste i sprawne. Podróż nimi szybko mija i nie obciąża portfela.

Aplikacja, która ułatwi rezerwację busa do Niemiec

Busy do Niemiec odjeżdżają z Polski średnio co 5 minut. Przewoźników jest tak wielu, że wyjazdy odbywają się nie tylko z dużych miast, lecz również małych miasteczek i wsi. Wybrane firmy transportowe działają poza rozkładem jazdy i odbierają turystów spod wskazanych adresów, udogadniając im podróżowanie za zachodnią granicę. Wyszukując połączenie do Niemiec dobrze jest korzystać z zaufanej aplikacji, która zbiera wszystkich przewoźników i porównuje ich oferty. To sprzyja wyborowi dogodnej dla siebie opcji, bez tracenia czasu na stanie w długich kolejkach na dworcu.

Specjalnie dla miłośników podróży międzynarodowych, przygotowaliśmy innowacyjną aplikację FLOTEA, dzięki której można sprawdzić wszystkie busy do Niemiec, jakie są w danej chwili dostępne oraz zarezerwować podróż dla jednej lub kilku osób. Na naszej stronie internetowej oraz w mobilnej aplikacji widoczna jest ilość dostępnych miejsc, ceny biletów, dokładne godziny wyjazdów i przyjazdów oraz adresy z mapkami, ułatwiające trafienie na miejsce postoju busa. Zachęcamy do sprawdzenia, jak działa nasza wyszukiwarka w praktyce. Użycie jej przy najbliższej okazji podróży busem do Niemiec, będzie dużo łatwiejsze.

Wielka Historia Freiburga i przewozy osób Niemcy-Polska

by

Freiburg

Gdyby ktoś chciał zobaczyć piękne miasto w którym piękno skrywa się w detalach niech pakuje plecak i szybko udaje się do Freiburga przewozem osób Niemcy-Polska. Tu właśnie wielka historia splata się z piękną architekturą, okolicznymi górami i przecinającymi miasto strumykami. Dodatkowo ze względu na bliskość Francji i Szwajcarii (około 40 kilometrów) Freiburg stanowi doskonałą bazę wypadową do sąsiednich krajów.

Trochę historii

Tak gęsto obecne na starym mieście strumyki to pozostałość po średniowiecznych czasach w których mieszczanie zbudowali taki system strumyków chroniąc się przed wszechobecnym w tym czasie brudem i zarazkami oraz wybuchającymi wtedy także bardzo często pożarami. Do XVI wieku potoki służyły też jako miejsce do pozbywania się nieczystości, lecz wówczas rada miejska zakazała tego typu praktyk. Widać już wtedy Niemcy zdawali sobie sprawę, jak bardzo opłaca dbać o swoje środowisko życia. Wracając do dziejów miasta wspomnieć należy, że na przestrzeni wieków bardzo często zmieniała się tu władza. Do 1368 roku rządzili tu niepodzielnie lokalni książęta, lecz mieszczanie nie mogący znieść surowych rządów tych władców, sami zdecydowali się u nich wykupić, oddając zwierzchnictwo nad sobą w ręce dynastii Habsburgów.

Stare masto – Freiburg

To właśnie oni w 1457 roku założyli słynny Uniwersytet Freiburski. W XVII wieku miasto przeżyło wiele zawirowań. Wiele razy było odbijane z rak do rąk w czasie wojny trzydziestoletniej przez walczące przeciwko sobie wojska: szwedzkie, duńskie, francuskie czy austriackie. W końcu tego to wieku Ludwik XIV, król Francji, przyłączył je do swego królestwa by stracić je w zaledwie paręnaście lat później. Później, aż do zjednoczenia Niemiec Freiburg należał już samodzielnego księstwa Badenii.

Warto odwiedzić/zobaczyć

Jest parę miejsc we Freiburgu szczególnie godnych polecenia. Na pierwszy ogień można obrać za cel rynek ze szczególnie pięknymi budynkami Starego i Nowego Ratusza. Nieopodal warto też odwiedzić przepiękna katedrę Münster, będącą prawdziwą architektoniczną perełką, pełną rzeźb i bogatych zdobień. Katedra zbudowana jest w całości z czerwonego piaskowca. W pobliżu placu na którym się ona znajduje ciągnie się jedna z głównych ulic miasta czyli Kaiser-Joseph-Straße, na której krzyżują się tory tramwajowe wiodące niemal z każdego zakątka miasta. Między innymi na tej ulicy stoi jedna z najciekawszych budowli miejskich czyli Basel Hof, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza Trybunał Bazylejski. Nazwa wzięła się stąd, że znaleźli tu swego czasu schronienie biskupi z Bazylei uciekający przed prześladującą ich reformacją. Z kolei jeśli ktoś jest chętny zobaczyć panoramę miasta nic prostszego.

Słynna Katedra Munster

Wystarczy udać się na sąsiadujące od wschodu z miastem wzniesienie Schlossberg z którym możemy podziwiać piękną okolicę pogranicza Niemiecko-Szwajcarsko-Francuskiego. Nie umknie nam stamtąd absolutnie nic, żadna z dominant miasta. Zatem jak na dłoni zobaczymy dominujące nad nim wieże kościołów: Serca Jezusowego oraz św. Jana z wysokimi podwójnymi wieżami. Jedną z głównych atrakcji samego wzgórza jest wieża wieża Bismarcka osiągająca wysokość 12,5 metra. Znajdziemy też na wzniesieniu kamienny pomnik postawiony na cześć I wojny światowej.

Ciekawostki

Ze względu na dużą ilość słonecznych dni w roku Freiburg znany jest jako niemiecka stolica elektrowni słonecznych. Prócz Schlossbergu

Freiburg, Breisgau

popularnym szczytem w okolicach Fryburga jest wzniesienie Kaiserstuhl gdzie wg. legend spoczywa dawny niemiecki cesarz Fryderyk Barbarossa (Ten na cześć którego Hitler nadał nazwę planu podboju ZSRR). Według lokalnych legend ma on przebudzić się jeśli tylko Niemcom będzie zagrażać jakieś niebezpieczeństwo. Góra ma pochodzenie wulkanicznie, a w jej nazwa pochodzi stąd, że w jej sylwetce ktoś kiedyś dopatrzył się tronu. Same góry Schwarzwaldu ( czyli czarnych gór) od niepamiętnych czasów miały ponurą sławę niebezpiecznych i niedostępnych ze względów na ich gęste zalesienie. Obawiali się ich także starożytni Rzymianie, stąd też granica ich imperium sięgała właśnie do tych okolic.

Jeśli zaciekawił cię Freiburg nie czekaj, udając się tam pamiętaj o Flotea.pl . Zapraszamy do rezerwacji – Busa z Niemiec do Polski także w systemie door2door.

Czy wiesz, że na Flotea.pl znajdziesz autokary do Freiburgu ? Kliknij i sprawdź oferty wielu przewoźników.

Bremen przypomina Holandię

by

Brema

To leżące na północy Niemiec miasto dzięki swojemu romantycznemu charakterowi wciąż przyciąga coraz to większą rzeszę turystów, którzy przyjeżdżają Autobusem lub Busem do Brema. W Bremie nie tylko możecie wypróbować rejsu po rzece Wezerze ale także w nieco bardziej komfortowych warunkach odbyć spływ elektryczną łódką po niezliczonych miejskich kanałach. Tak, tak, właśnie Brema jak żadne inne niemieckie miasto przypomina sąsiadującą z Niemcami Holandię.

Historyczna ulica w Bremen – zabudowa Holenderska

Trochę historii

Podobieństwo z holenderskimi miastami nie wzięło się z znikąd. W Bremie od stuleci kwitł handel, zwłaszcza towarami które można było spławiać po okolicznej rzece Wezerze. Lecz problem polegał na tym, że rzeka była zbyt piaszczysta i zbyt często docodziło do tworzenia się mielizn. Z pomocą swego czasu przyszli doświadczeni inżynierowie z nizinnego kraju i zmienili ten stan rzeczy.

W każdym razie pierwsza wzmianka o mieście pojawia się w kronikach już w 782 roku, a w XI i XII wieku jego znaczenie było już na tyle duże, że zdecydowano się zbudować wielką przystań- Bremenhaven- nieco oddaloną od miasta, która do dziś zresztą pełni rolę filii Bremy i służy do wywożenia w świat towarów które wcześniej zostały przehandlowane tutaj. Pozycja miasta z upływem czasu ciągle rosła i w 1358 roku przyjęto ją w poczet miast Hanzatyckich. W połowie XVII wieku cesarz niemiecki Fryderyk II nadaje miastu status niezależnego miasta-państwa. Co ciekawe w głównej mierze Brema wzbogaciła się wywożąc w świat polskie zboże i drewno z rosyjskich lasów.

Warto zobaczyć/ odwiedzić

Do dziś jednym z symboli miasta jest miejski ratusz, pochodzący z XV wieku, szczególnie będąc już w środku polecamy zobaczyć salę bankietową, gdzie obserwować możemy przepych i luksus dawnych wieków a wszystko to w sąsiedztwie unoszących się nad nad naszymi głowami makietami statków jakie kiedyś zawijały do Bremy.
Innymi z symboli miasta położonymi na terenie miejskiej starówki jest Markplatz z zachowanymi pięknymi domami mieszczańskimi i rzeźbą Rolanda, która od wieków symbolizuje niezależność Bremy. Uliczki w historycznej części miasta bogacie zdobione brązowymi rzeźbami przedstawiającymi zwierzęta- najbardziej godne uwagi są te nawiązujące do bajki braci Grimm „Muzykanci z Bremy”. Wbrew tytułowi, rzeźby nie przedstawiają grajków, lecz czterech bohaterów bajki a więc: osła, psa, kota i koguta.

Słynna rzeźba – Osła, Psa, Kota i Koguta 😉

Prócz tego nie sposób ominąć przy wizycie w Bremie budynku najstarszej w mieście apteki (Alte Apotheke) czy The ‚Köksch un Qualm’ Museum pokazującego realia pracy i życia robotników w XIX wieku.
Po zwiedzaniu wieczór można spokojnie rezerwować na rejs po niekończących się kanałach. W przypadku parodniowego pobytu warto się pokusić o wyjazd do oddalonej o 40 km. Wspomnianej już przystani Bremerhaven, gdzie także nie sposób się nudzić. Znajduje się tam zoo tuż nad brzegiem morza, muzeum morskie w którym odwiedzić można prawdziwą łódź podwodną czy muzeum emigracji.

Ciekawostki

Na terenie miasta znajdziemy Universum Science Centrum które swoim wyglądem przypomina futurystyczny statek kosmiczny. To na wskroś nowoczesne centrum nauki i techniki gdzie m.in. możemy sprawdzić na własnej skórze siłę trzęsień ziemi. Nieopodal miasta znajduje się też fabryka Airbusa, gdzie produkuje się statki kosmiczne a częścią fabryki jest ekspozycja pokazująca codzienny żywot astronautów w przestrzeni kosmicznej. Mercedes to kolejna z firm która także obrała Bremę za miejsce swojej fabryki więc i dla miłośników czterech kółek znajdzie się gratka. Żądni wrażeń mogą wypróbować jazdy nowym modelem samochodu GKL zwanym też Rock. To bezobsługowe auto potrafiące jeździć na wzniesieniach dochodzących do 80 % nachylenia.

Mamy nadzieję, że zaciekawiła was Brema. Jeśli zechcesz ją odwiedzić nie czekaj, a udając się tam pamiętaj o Flotea.pl . Zapraszamy do rezerwacji – przewozów Autobusowych a także Busami w systemie door to door.

Czy wiesz, że na Flotea.pl znajdziesz autokary do Bremy ? Kliknij i sprawdź oferty wielu przewoźników.