Wrocław, o czym mało kto zapewne wie…

by

Wrocław

Dziś zawitamy do naszego kochanego kraju. Chodź prawdę powiedziawszy związek głównego miasta Śląska z Polską nie jest aż tak długi i tak głęboki jakby się mogło zdawać. Miasto od wieki wieków było mozaiką wpływów czeskich polskich i niemieckich więc łatwo z Wrocławia znajdziesz Autobusy do Niemiec. Jeszcze przed 70 latami podnosiło się z gruzów, jako twierdza niemiecka, odpierająca ataki sowieckie dłużej niż sam Berlin.

Wrocław, o czym mało kto zapewne wie, to miasto które możemy poznać jadąc samochodem, na rowerze, tramwajem, płynąc promem, czy też z poziomu kolei gondolowej lub też w końcu spacerując po jednym z nieskończonej liczby mostów miejskich. A jest co zwiedzać. Na pewno Wrocław to nie tylko piękny rynek czy ZOO. W dzisiejszej wycieczce po mieście pokażemy nietypowy Wrocław, trochę z innej strony.

Wrocław most Tumski

Wrocław wodny

Na pewno jedną z najprzyjemniejszych form poznania miasta jest rejs Odrą. We Wrocławiu jest aż 5 przystani które oferują rejsy po 3 trasach. Żegluga pasażerska wozi każdego chętnego od ZOO aż po przystań Słodów. Zwłaszcza w okresie letnim poleca się ten sposób zwiedzania nie tylko ze względu na walory estetyczne, po prostu w ten sposób omija się ogromne korki. Niestety Wrocław w niechlubnym rankingu zakorkowanych miast Europie zajmuje 3 miejsce. Wrocławskie parowce oferują również rejsu po zmroku, pozwalając odkryć magiczną atmosferę stolicy Śląska.

Most grunwaldzki we Wrocławiu

Zatoka gondoli

Dla ludzi ceniących przeżycia z nutką adrenaliny czeka na Zatoce Gondoli wypożyczalnia sprzętów wodnych. Można wypożyczyć kajak, skuter wodny lub nawet całą łódkę. W przypadku gdy ktoś dysponuje patentem żeglarskim swobodnie można pozwolić sobie na rejs po rzece troszkę większą łodzią. Przyjemność taka kosztuje od 240 zł za godzinę. Przy okazji rejsu dobrze jest na chwilę zacumować przy Zatoce Zwierzynieckiej, gdzie miejscowi restauratorzy chętnie zaspokoją nasze potrzeby kulinarne.

Nowoczesne tramwaje we Wrocławiu

Kolejną alternatywą dla transportu drogowego we Wrocławiu jest Polinka. Polinki nie można nie lubić. To pieszczotliwa nazwa kolejki gondolowej łączącej Nabrzeże Wyspiańskiego z ul. Na Grobli. Pozwala pokonać Odrę przez ok. 2 minuty. W jednej gondoli zmieści się do 15 osób. Podczas bujania się nad nurtami rzeki zobaczyć można inne atrakcje miasta takie jak: Most Grunwaldzki z Domem na wodzie, Ostrów Tumski oraz Plac Politechniki z wieżą ciśnień.

Zabytkowe tramwaje

Będąc w pobliżu bulwarów Wyspiańskiego blisko już do najstarszego na ziemiach polskich ZOO. Oczywiście wizyta jak najbardziej jest zalecana. To miejsce w którym dom ma około 10 500 zwierząt z 1132 gatunków ( 3 miejsce na świecie !) niemniej my zostaniemy bardziej przy wątku transportowym. Właśnie z pobliża miejskiego ZOO najłatwiej wybrać się na przejażdżkę zabytkowym, wrocławskim tramwajem. Każdego roku od końca maja do końca października po mieście jeździ linia nr 3 prowadząca spod ZOO do Placu Teatralnego. Cena za przejazd wynosi 3 zł dla dorosłych i 2 zł dla dzieci za przejazd w jedną stronę. Tramwaj można także wypożyczać na inne okazje. Często z jego usług korzystają choćby nowożeńcy. Do dyspozycji są 4 tramwaje o bardzo wdzięcznych nazwach: Jaś i Małgosia, Juliusz, Mikołaj i Strachotek.

Oczywiście w tym małym szkicu nie sposób oddać nawet w małym ułamku atmosfery i piękna Wrocławia, dla chętnych zwiedzenia go turystów czeka on z otwartymi ramionami cały rok. Największa makieta kolejowa w Polsce Kolejkowo, Hala Stulecia, Panorama Racławiska, Hydropolis, Ossolineum czy słynne krasnale czekają właśnie na was.

KOLEJKOWO – Najlepsza Atrakcja Turystyczna we Wrocławiu

Zatem drodzy podróżnicy nie zwlekajcie, udając się do stolicy Dolnego Śląska pamiętajcie o Flotea.pl . Zapraszamy do rezerwacji – BUSA w systemie door2door.

Czy wiesz, że na Flotea.pl znajdziesz autokary w połączeniach krajowych jak i zagranicznych ? Kliknij i sprawdź oferty wielu przewoźników.

Busy do Frankfurtu nad menem

by

Frankfurt nad Menem

Jeśli podróżujemy po Niemczech lub traktujemy je jako punkt przesiadkowy w dalszej drodze z dużą dozą prawdopodobieństwa trafimy do Frankfurtu nad Menem. Jest to piąte co do wielkości miasto Niemiec, sławne głównie dzięki odbywającym się tu targom- najsłynniejsze są targi motoryzacyjne. Znane jest też lotnisko które wg różnego typu zestawień jest zawsze w pierwszej piątce lotnisk jeśli chodzi o ilość odprawionych pasażerów.

Piękna panorama Frankfurtu nad Menem

Turyści kochają to miasto za jego różnorodność i rozmach. Nieprzypadkowo właśnie we Frankfurcie mieszkają przedstawiciele aż 180 narodowości. Co ciekawe właśnie we Frankfurcie mieszka największa ilość singli w Europie. Ponad połowa gospodarstw domowych w tym mieście jest tworzona zaledwie przez jedną osobę. Pomimo przykrych doświadczeń ostatniej wielkiej wojny Frankfurt jest także pełny zabytków, wystaw, teatrów itp. także każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Historyczne centrum

Sercem dawnego miasta które nadawo puls życiu miasta był Plac Romerbeg z charakterystyczną budowlą ratusza miejskiego. Ratusz to dziś olbrzymi kompleks i zajmuje powierzchnię bagatela 10 000 m2. Tworzy go aż 9 budynków. Ozdobiony jest rzeźbami niemieckich cesarzów- od Fryderyka Barbarossy do Maksymiliana II. To właśnie tu i w położonych niedaleko na północ od placu kościele św. Bartłomieja odbywały się kiedyś najważniejsze wydarzenia w średniowiecznej niemieckiej Rzeszy- wybierano i koronowano cesarzy.

Przyjaciele uwielbiają stare miasto we Frankfurcie nad Menem

Miłą alternatywą dla osób ceniących inny typ relaksu niż zwiedzanie muzeów są ulice Hauptwache i Zeil. Na pierwszej z nich odbywa się w każdy piątek wielki targ owoców i sera a druga to raj dla elegantów- Na Zeil znajdują się najdroższe i najbardziej ekskluzywne butiki w mieście. Ponadto nieopodal Starego Miasta znajduje się miejsce gdzie narodził się jeden z najsłynniejszych poetów czasu romantyzmu- Goethe.

Dzielnice biznesowe

W kontraście do Starówki znajdują się nowoczesne dzielnice biznesowe. Położony nad Menem Frankfurt jest siedzibą stolicy Hesji- jednego z niemieckich landów. Ze względu na dość futurystyczną zabudowę najnowocześniejszych dzielnic Frankfurtu Niemcy zwykli już nazywać to miasto Big Ebble lub Mainhattan. Wystarczy rzucić okiem na wieżowce i drapacze chmur a na własne oczy wytłumaczenie tego faktu stanie się oczywiste.

Młoda businesswoman zachwyca się widokiem Frankfurtu

Przyroda we Frankfurcie

I nie chodzi przynajmniej o miejski park czy coś podobnego. We Frankfurcie znajduje się ZOO, które podzielone jest na sekcje- znajduje się tam ZOO dla dzieci, oraz także specjalny dział ZOO przeznaczony wyłącznie dla zwierząt prowadzących nocny tryb życia. Specjalnie z myślą najmłodszych stworzona została ekspozycja dla dzieci, w niej pociechy na pewno nie będą się nudzić. Jedynym z najbardziej ulubionych miejsc rekreacji w mieście są ogrody palmowe. To imponujące miejsce gdzie ma swój dom ponad 3000 różnego typu roślin. Często też w ogrodach organizowane są różnego typu festiwale i koncerty. Sam Frankfurt ma ponadto 40 innych ogrodów a na jego terenie znajduje się też miejski lat (Schwanheimer Dune)

Businessman w centrum Frankfurtu rozkoszuje się kawą;)

Festiwale i wydarzenia kulturalne

Doskonałą okazją do zobaczenia miasta są rozmaite wydarzenia, co roku w sierpniu przy brzegach Menu odbywa się święto miasta. Także w wakacje udostępniane są do zwiedzania wszystkie zabytki miasta w ramach Nocy Muzeów. Przełom czerwca i lipca dobrze jest zarezerwować na Sommerfest Opernplatz – święto miłośników muzyki poważnej. Natomiast chyba najważniejszym wydarzeniem, prawdziwym oczkiem w głowie są dla Frankfurtczyków targi- organizują ich całą masę. Tak na przykład, są tu targi książki (Frankfurter Buchmesse), targi sztuki (Musikmesse) czy targi wyposażenia wnętrz i desighnu (Ambiente). Oczywiście klasą sama dla siebie są najbardziej znane targi motoryzacyjne (Autosalon Frankfurt) na których nierzadko zmieniały niemal na oczach zwiedzających historię automobilizmu.

Podsumowując- warto tu wpaść. jadąc autobusem bo Frankfurt to fajne miasto. Choćby na parę dni warto rzucić okiem na pulsujące życiem ulice miasta. Frankfurt raz poznany na pewno zostanie dobrze i długo zapamiętany… Więc jeśli planujesz zwiedzić Frankfurt nie zwlekaj. Wybierając się do Niemiec nie zapomnij odwiedzić Flotea.pl. Dla wszystkich osób podróżujących z Polski do Niemiec oraz z Niemiec do Polski mamy nowe możliwości – wyszukiwarkę przejazdów busami i autokarami. Także w systemie door2dooor.