Autobusem do Dijon

by

do Dijon stolicy Musztardy?

Autobusem do Dijon … to taki francuski Poznań. Ktoś chętnie spyta się dlaczego ? Informujemy- ponieważ Dijon 150 tysięczna metropolia, stolica francuskiego regionu Burgundii, wzięła swój prapoczątek od ludu który w pradawnych kronikach zwany był „synami wiatru północnego”. Chodzi oczywiście od Burgundów, którzy wg opinii wielu uczonych korzenie mają w naszej Wielkopolsce.

Dijon Etats de Bourgogne

Co do samego Dijon utarła się o nim opinia, że jest to światowa stolica musztardy. Wszystko za sprawą tutejszych, wapiennych gleb które pozwalają wyhodować gorczycę, której smak i aromat jest bardzo wyróżniający się na tle innych i pozwala uzyskać smak musztardy niespotykany nigdzie indziej na świecie. To sprawia, że dla każdego miłośnika musztard jest to obowiązkowe miejsce do odwiedzin. Najlepsze z nich zakupić można w sklepie Maille na ulicy Rue de la Liberté. Oczywiście nie samą musztardą Dijon żyje.

Dijon słynie z Musztardy

Jak to we Francji bywa,

nie sposób pominąć wizyty w restauracji i zakochać się w innych, okolicznych przysmakach. Szczególnie łasuchów przyciąga plac Emila Zoli gdzie znajduję się cały rząd knajp oferujących regionalne specjały z restauracją La Bonne Fourchette na czele. Piątkowa czy sobotnia wizyta tam wiąże się z obowiązkiem złożenia wcześniejszej rezerwacji. Do szczególnych rarytasów z karty dań należy bardzo nieprzyjemnie pachnący lecz zarazem wybornie smakujący ser Epoisse, pochodzący z wioski położonej niedaleko od miasta. Także piernik zwany nonne ( po polsku zakonnica) może zaspokoić nawet najbardziej wybredne podniebienia. Uwaga: podczas wizyty w lokalu należy pamiętać, że we Francji, cena podana w rachunku podawana jest bez obsługi kelnerskiej, doliczając pracę kelnera możemy zapłacić nawet o prawie 50 % więcej niż za danie które zamówiliśmy. Flotea uczy, bawi i informuje.

Co do samego miasta Dijon

Przewinęło się przez niego mnóstwo wojen, lecz jak na ironię żadna z nich nie pozostawiła po sobie wielkich śladów. Do najbardziej znanych historii związanych z miastem uznać należy bitwę stoczoną w 1870 roku w czasie wojny prusko-francuskiej. Chodź Francuzi całą wojnę przegrali z przytupem to właśnie w okolicach Dijon 30 października 10 tysięcy żołnierzy pod komendą Garibaldiego, założyciela zjednoczonych… Włoch pokonało Prusaków, zaliczając jedno z nielicznych zwycięstw francuskiej armii podczas tej wojny. Wygrana spowodowała to, że miasto otrzymało order Legii Honorowej. Do dziś na pamiątkę tego wydarzenia w Dijon stoi plac 30 października.

Pyszne śniadanie tylko w Dijon

Dijon to także miejsce

W którym miłośnicy roweru, wody i szeroko pojętej turystyki krajoznawczej poczują się jak ryba w wodzie. Jest przyjazne zarówno pieszym i rowerzystom. Przywrócenie do służby tramwajów zmniejszyło niemal do zera ruch samochodów w centrum miasta. Szczególnie poleca się w mieście wycieczkę do Pałacu Książąt Burgundzkich (tak, tak przez około 100 lat potomkowie synów wiatru północnego tworzyli niezależne od Francji państwo) czy też do Muzeum Sztuki Współczesnej (Musée des Beaux Arts). Dla rodzin z dziećmi szczególnie polecana jest krótka podróż koleją, doliną rzeki Ouche gdzie znajduje się plaża i można się kąpać. Dla kochających nietypowe przeżycia w Dijon czeka rejs po kanale Burgundzkim. Wystarczy jedynie pokazać ważne prawo jazdy, odbyć dwugodzinne szkolenie by później spokojnie delektować się rejsem podczas którego poznać można m.in. skalne doliny które przecina rzeka. Prawdziwą architektoniczną perełką w okolicy jest zamek Châteauneuf położony 20 kilometrów od miasta. Kończąc warto wspomnieć, że tę samą drogę równie dobrze można pokonać na dwóch kółkach. Tak dla zdrowia. Na zamek, podobną trasą, wiedzie po lądzie ścieżka rowerowa.

Zatem aby dojechać Autobusem do Dijon

I jeśli zaciekawiło cię Dijon nie czekaj na nic tylko rezerwuj miejsce do Francji w Autobusie lub Busie.

Na Flotea.pl znajdziesz połączenia autobusowe z i do Francji. Skorzystaj już dziś z najnowszej wyszukiwarki. Także w systemie door2door.