Busem do Brukseli

by

Jeździliście autokarem czy busem do Brukseli

Niewątpliwie to co w stolicy Belgii rzuca się na pierwszy rzut oka to dwujęzyczność. Całe miasto usiane jest tabliczkami z nazwami ulic w dwóch językach. To zresztą charakterystyczne dla całej Belgii. Używa się tu urzędowo języka francuskiego oraz walońskiego. Tego drugiego z samej Brukseli znacznie mniej. Tylko ok. 15 % mieszkańców miasta to Walończycy. Co ciekawe jest ich znacznie mniej niż urzędników którzy napędzają każdego dnia wielką maszynę o nazwie Unia Europejska. Oni z kolei stanowią z kolei 700 tysięczną populację z całkowitej liczby miliona mieszkańców.

Kiedy już dojedziesz do Brukseli Autokarem zobaczysz

Iż bez wątpienia Bruksela poszczycić się może dwoma symbolami. Jeden z nich to rzeźba nagiego, sikającego chłopca Manneken Pis. Stojący na płycie rynku chłopiec niejedno już przeżył, w XV wieku jego kamienny oryginał został zdemontowany i skradziony, na szczęście replikę z brązu ustawioną w 1609 roku możemy oglądać po dziś dzień. Pod koniec XX wieku Manneken Pis doczekał się siostry. Po drugiej stronie placu stoi Jenneke Pis czyli sikająca dziewczynka. Ze względów bezpieczeństwa obie rzeźby są dziś zabezpieczone kratą.

Bruksela w Belgii, słynny sikający chłopiec Manneken Pis

Każdy z nas lubi Bajki a dzieci najbardziej, więc jadąc do Brukseli zobaczysz..

Że umiłowanie dla dzieci jest cechą charakterystyczną belgijskiej stolicy. Miasto może śmiało poszczycić się mianem bajkowego miasta i bynajmniej nie chodzi tu o architekturę, ani wrażenia artystyczne. Miasto ma coś w sobie takiego, że jego duch sprzyja twórcom słynnych bajek i kreskówek. Właśnie w Brukseli urodził się i tworzył Peyo ( czyli Pierre Cullford) twórca Smurfów. Prócz sympatycznych niebieskich stworków, w Brukseli także rozpoczęła się kariera Tin-Tina czy Lucky Lucka. Specjalnie z myślą o miłośnikach bajek stworzono w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku trasę komiksową. To szlak wiodący ulicami miasta, podczas którego możemy delektować się różnego typu atrakcjami związanymi z postaciami z bajek, na jego trasie dostępne są ulotki oraz mapy ułatwiające orientację między jego poszczególnymi punktami.

Szczęśliwa rodzina na grand place w Brukseli

Specjalnie na potrzeby tego bajkowego szlaku miastu przybyło całe mnóstwo malowideł i murali na elewacjach i fasadach budynków. Co godne uwagi, rozkaz do powstania tej trasy wydał sam król. Specjalnie z jego polecenia zaaranżowano budynek przy ulicy Rue des Sables, który wcześniej pełnił funkcję hurtowni tekstylnej, na Muzeum Komiksu ( Centre Belge de la Bande desinée ). Mieszkańcy miasta to muzeum nazywają pieszczotliwie cébédé. Można zobaczyć w nim wszystkie fazy powstawiania komiksu, od momentu powstania aż po fazę druku.

Inną z atrakcji na szlaku jest MOOF Muzeum- czyli muzeum komiksowych figurek. Są w nim prócz samych figur z wosku też pokoje z animacjami 3D i mnóstwo informacji i ciekawostek poświęconych twórcom komiksów oraz ich postaciom. Także do dyspozycji odwiedzających jest m.in. wioska w której mieszkają Smurfy.

O tym jak bardzo Brukselczycy mają bzika na punkcie bajek

bajki można przekonać się nie tylko po ilości muzeów. Na mieście bez problemów można znaleźć mnóstwo sklepów z komiksami z Le Maison de la Bande Dessinée na czele. To sklep w którym można zakupić wydawnictwa dostępne w aż 70 językach świata. Natomiast gdyby jeszcze komuś było mało zalecamy zakupić w mieście czekoladę ze swoją ulubioną postacią z bajki a później wizytę w kawiarni La Villege de la Bande Desinée na pl. Grand Sablon gdzie można skosztować kawę bądź tez herbatę w towarzystwie gadżetów pochodzących z różnych kreskówek. Specjalnie dla wybitnych fanów Tin-Tina i spółki we wrześniu w stolicy Belgii urządzane jest festiwal Fête de dla BD, który jest wielkim świętem rysowników i miłośników wszelkiego typu komiksów. W ogóle postać Tin-Tina jest dla wszystkich Belgów bardzo ważna, w pobliżu miasta w miejscowości Loucain-la-Neuve jest nawet hotel Amigo w którym można poczuć się jak w w miejscach w których zwykł sypiać młody podróżnik.

Seniorzy także lubią Belgijskie bajki i chętnie fotografują się na placu w Brukseli
Stereotypy Brukseli

Na pozór stereotypom stolica Belgii nie musie się kojarzyć jedynie z polityką czy słynnym Atomium. Miasto to nie tylko siedziba Parlamentu Europejskiego. Z pewnością Bruksela to idealna propozycja zarówno na rodzinną wycieczkę jak i dla dojrzałych osób w których wciąż drzemie duch dzieciństwa. Ludzie tu są bardzo uprzejmi a dogadanie się po angielsku nie sprawia nawet najmniejszych trudności.

 

Jak dojechać do Brukseli busem czy autokarem

…jeśli planujesz zwiedzić Brukselę nie zwlekaj. Wybierając się do Belgii nie zapomnij odwiedzić Flotea.pl. Dla wszystkich osób podróżujących z Polski do Belgii oraz z Belgii do Polski mamy nowe możliwości – wyszukiwarkę przejazdów busami i autokarami. Także w systemie door2dooor kierowca busa zawiezie Ciebie na wskazany adres.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *