Autobusem do Reims miasta z antycznych czasów

by

Reims i Notre Damme

Dziś podróżujemy autobusem do Reims, starego francuskiego miasta którego dzieje sięgają jeszcze czasów antycznych. Pokażemy wam, że Reims to nie tylko katedra, która każdego roku ściąga do miasta milionową Rzeszę turystów.

Wykwintny a przede wszystkim pyszny szampan do śniadania 😉

Reims kiedyś i Reims dziś

W telegraficznym skrócie warto wspomnieć, że miasto założyli Rzymianie i nazwali go Durocortuorum i jako starożytne miasto służyło ono jako stolica prowincji… belgijskiej. Ot taki mały wymysł ówczesnych władz. Duch tych czasów poczuć można i po dziś dzień. Bynajmniej nie w powietrzu ale za sprawą podziemi. Ponieważ miasto leży ono nad bardzo bogatymi złożami kredy, już starożytni obywatele miasta korzystali z tego faktu. Miasto okala sieć podziemnych korytarzy, z których dawniej wydobywano surowiec, najstarsze z nich mają już ponad dwadzieścia wieków. W dzisiejszych czasach większość z nich służy jako atrakcja turystyczna i wielki rezerwuar wina i jego pochodnej- szampana, o którym będzie jeszcze słówko. Warto też nadmienić, że w podziemiach tych znajduje się bodajże największy zbiornik na wino na świecie, jego kubatura to bagatela 75 000 litrów.

Winnica w Reims aż po horyzont

Przygotowując się do wizyty w stolicy Szampanii z pewnością przygotować musimy się na obowiązkową degustację lokalnego szampana. Jak sama nazwa wskazuje, nie gdzie indziej jak tu rozpoczęła się kariera musującego wina z bąbelkami. Właśnie okolice z doliną rzeki Marny pomiędzy miastami Reins a Epernay otrzymały specjalny przywilej dzięki któremu jedynie musujące wino z tych okolic ma prawo nazywać się Champagne”. Prócz szampana pociechę dla podniebienia oferuje nam także inny lokalny specjał – ciastko „biscuits roses do Reims” czyli taka francuska odpowiedź na nasze pierniki z Torunia, z tą różnicą, że ten z Reims jest różowy i nieco inaczej smakuje. Do lokalnych przysmaków zalicza się również biała kiełbasa Boudin Blanche de Rethel, która wg opinii wytrawnych znawców należy do najlepszych tego typu wędlin na świecie. Do jej przyrządzenia używa się najdroższych grzybów świata trufli.

Piwnica pełna szampana w Reims

Notre Dame

Nie da się będąc z Reims oczywiście nie odwiedzić lokalnej katedry, która jest żywym świadkiem historii Francji od samych jej początków. Już w 496 roku ówczesny władca Franków Chlodwig przyjął tu chrzest rozpoczynając tym samym państwowość Francji. Oczywiście dzisiejsza katedra, mająca jakże dobrze znaną nazwę Notre Dame, to nie ta sama budowla w której Chlodwig przyjął chrześcijaństwo. Powstała ona w XII wieku na miejscu świątyni stojącej tu od 401 roku. Katedra Najświętszej Marii Panny, bo tak brzmi jej pełna nazwa, to miejsce gdzie koronowano 25 francuskich królów, wraz z naszych Henrykiem Walezym. Nie chciał się tu koronować Napoleon, ponieważ jako oddany rewolucjonista w głowie nie mieściło mu się przestrzegać prastarej, konserwatywnej tradycji.

Panorama na katedre Notre Dame Reims

Co ciekawe ze wszystkich barbarzyńskich państewek które powstały po upadku Rzymu jedynie Francuzi stworzyli trwały organizm państwowy, który istnieje po dziś dzień. Wracając do katedry, nie zanudzając technicznymi szczegółami warto wiedzieć, że pod względem ilości figur i posągów w środku i na zewnątrz Katedra bije rekord świata- naliczono się w niej 2303 rzeźb, witraże po zniszczeniach z czasów Wielkiej Wojny wykonał ponownie nie byle kto ale sam Marc Chagall. Katedra stanowi prawdziwy klejnot architektury gotyckiej i stanowi dla każdego francuza narodowy symbol. Przetrwała ona nawet burzliwe czasy Rewolucji francuskiej, gdy na porządku dziennym było niszczenie kościołów. Dziś to jeden z trzech miejskich obiektów wpisanych na liste dziedzictwa UNESCO.

Zresztą nie tylko I wojna zostawiła tu ślad .

Chodź Szampania i Reims były podczas lat 1914-18 obszarem intensywnych działań wojennych a miasto było wielokrotnie obiektem bombardowań artyleryjskich, to prawie 30 lat później, na końcu II wojny, miasto zapisało się na ponownie i na trwało w dziejach. Otóż to właśnie w Reims dnia 07.05.1945 o godzinie 2. 41 podpisano traktat pokojowy kończący koszmar II wojny światowej. Działo się to wszystko w budynku miejscowej szkoły stanowiącej w tym czasie siedzibę główną sztabu gen. Eisenhowera. Flotea uczy i pokazuje świat. Zatem jeśli zaciekawiło Cię Reims nie czekaj na nic ale rezerwuj podróż. Czy wiesz, że na Flotea.pl  także  znajdziesz połączenia z i do Francjii, skorzystaj z wyszukiwarki połączeń także w systemie door2door.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *