Amsterdam na weekend. Sprawdź, jak dojechać do Amsterdamu

Amsterdam na weekend. Co zobaczyć w stolicy Holandii?

by

Amsterdam to miasto, które przyciąga różnorodnością dostępną na wyciągnięcie ręki. Miłośnicy sztuki znajdą tu muzea pełne arcydzieł światowego malarstwa, amatorzy dobrej kuchni – przepyszne sery, piwa i inne lokalne przysmaki, a poszukiwacze mocniejszych wrażeń – słynną dzielnicę czerwonych latarni, gdzie w oknach wdzięczą się panie wykonujące najstarszy zawód świata, a w kawiarniach sprzedawane są miękkie narkotyki.

Holenderska stolica jest miejscem niezwykłym. To prawdziwy kulturowy tygiel – jego mieszkańcy reprezentują aż 178 różnych narodowości. Inne liczby opisujące miasto są równie imponujące. Znajdziemy tu aż 1200 mostów, 165 kanałów i ścieżki rowerowe o łącznej długości… ponad 400 kilometrów!

Jak poruszać się po mieście?

Najlepiej rowerem lub pieszo. Jeśli zastanawiasz się nad wypożyczeniem roweru na miejscu – zrób to tylko wtedy, jeśli na dwóch kółkach czujesz się naprawdę pewnie. Rowery są tu wszędzie i uważają na nie zarówno samochody, jak i piesi. Sprawia to, że właściciele jednośladów czują się pewnie, jeżdżą szybko i często łamią przepisy: nie zważają na światła czy pasy.

Jeśli planujesz intensywne zwiedzanie miasta, zapomnij o samochodzie – parkingi są koszmarnie drogie. To jednak nie rodzi większych problemów, bo komunikacja publiczna działa bez zarzutu, a bilet na pojedynczy przejazd zapłacimy niecałe 3 euro. W Amsterdamie można także skorzystać także z wodnej wycieczki po miejskich kanałach. Polecamy to rozwiązanie wszystkim miłośnikom pięknych widoków – wrażenia są niezapomniane.

Co zobaczyć w Amsterdamie?

Amsterdam to przede wszystkim muzea. W mieście jest ich tak wiele, że chyba każdy wybierze dla siebie coś interesującego. Największą popularnością cieszą się niezmiennie pełne płócien mistrzów malarstwa Muzeum Narodowe (Rijksmuseum) i Muzeum Van Gogha, dom Rembrandta oraz dom Anny Frank. Na muzealnej mapie Amsterdamu znajdziemy jednak i takie miejsca, których zbiory mogą nas zaskoczyć: Muzeum Seksu, Muzeum Haszyszu, Marihuany i Konopi, czy Muzeum Łodzi Mieszkalnych.

Poszukiwacze mocniejszych wrażeń jako obowiązkowy punkt wycieczki do Amsterdamu powinni zapisać wieczorny lub nocny spacer po centrum miasta i osławionej dzielnicy czerwonych latarni. Dlaczego wieczorny lub nocny? Z dwóch powodów. Po pierwsze, kolorowe pulsujące neony po zmroku wyglądają niesamowicie, a po drugie – za dnia ulice tej dzielnicy są niemal puste i bez mapy można nie zorientować się, że to właśnie to jest osławione „centrum rozpusty”.

Czego warto spróbować?

Koniecznie serów. Warto zajrzeć przy tej okazji do sklepów zajmujących się wyłącznie sprzedażą nabiału – najczęściej oferują najsmaczniejsze gatunki i proponują klientom degustację kilku rodzajów sera przed dokonaniem zakupu.

Sama holenderska kuchnia nie jest szerzej znana, ale smakosze z pewnością znajdą w niej coś dla siebie. Miejscowe specjały to m.in. erwten seup, czyli podawana z chlebem grochówka, oraz broodje haring – kanapki ze śledziem. W amsterdamskich pubach warto spróbować także lokalnych piw.

Jak dojechać do Amsterdamu?

Na Flotea.pl znajdziesz oferty przejazdu do Amsterdamu autobusami oraz busami door2door. Oznacza to, że możesz rozpocząć podróż dokładnie tam, gdzie zechcesz i pojechać pod wskazany przez siebie adres.

Sprawdź, kiedy kursują busy do Amsterdamu!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *